Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pan ‚Nejvyšší‘. Půta měl dostat úplatek 800 tisíc korun, věří policie

Martin Půta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Půta | foto: MAFRA - Ota Bartovský

HRADEC KRÁLOVÉ/LIBEREC K hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi měl doputovat 800tisícový úplatek. Jemu a devíti dalším osobám mělo být rozděleno 11 milionů korun za to, že ovlivní zakázku na opravu libereckého kostela za zhruba 60 milionů korun.

Půtu a dalších osm osob figuruje v tabulce, kterou policie našla u jednoho z pracovníků Metrostavu, informuje Česká televize. Půta obvinění z korupce odmítá. Rezignoval však na funkci předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Předsedou Výboru Regionální rady ROP Severovýchod zůstává.

ČTĚTE TAKÉ:

 O jeho odvolání ani vyslovení důvěry v pátek výbor nehlasoval. Členové ale nevyloučili možnost, že se k tomuto bodu vrátí na dalším zasedání, sdělila mluvčí dotačního úřadu Silvie Špryňarová.

V úterý byl Půta obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který je jedním z projektů financovaných ROP Severovýchod.

‚Nikdy jsem nepřijal úplatek‘

Ke svému působení v ROP Půta řekl: „Jsem připraven sám rezignovat v okamžiku, kdy by moje obvinění mělo jakýkoliv negativní vliv na fungování ROP Severovýchod. Stále však trvám na svém prohlášení, že jsem nejen v případě projektu kostela Máří Magdalény v Liberci, ale ani nikdy jindy nepřijal úplatek ani jiné osobní zvýhodnění.“ Nechce být příčinou toho, že by někteří příjemci měli problémy s proplacením dotací.

Pozici předsedy regionální rady získal Půta po krajských volbách na začátku prosince 2012 na základě politických dohod z minulosti, kdy se Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj měly střídat ve vedení ROP. Je to funkce čestná a bezplatná.

10 stíhaných

V souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci je stíháno deset lidí. Policie už letos na jaře obvinila osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci úřadu ROP Severovýchod. V úterý byli obviněni další dva lidé včetně Půty a dalším bylo trestní stíhání rozšířeno.

Pan ‚Nejvyšší‘

V případu může jít podle České televize o úplatky ve výši až 11 milionů korun pro devět lidí. Půtovi z toho mělo připadnout 800 tisíc korun, dostal ale jen část a zbytek měl slíbený až z poskytnuté dotace, citovala ČT z policejního obvinění.

U jednoho zaměstnance Metrostavu kriminalisté našli tabulku, kterou považují za seznam úplatků. Nejvyšší, osmisettisícovou částku měl dostat člověk označený přezdívkou Nejvyšší, kterou obvinění používali v odposlouchávaných telefonátech pro Půtu, uvedla ČT.

Plán na rekonstrukci kostela sv. Máří podala na ROP Severovýchod společnost GEPO. Schválen byl ještě před zvolením Půty do čela Regionální rady. „Od počátku byl projekt vzhledem k žadateli, jímž je nezisková organizace, a také vzhledem k vlastnické struktuře, veden jako rizikový,“ vysvětlil ředitel úřadu ROP Zdeněk Vašák.

Úřad proto podle něj požadoval úpravu finančního plánu projektu a stanovil, že dotace bude proplacena až po jeho skončení a celkové kontrole. Ta odhalila porušení podmínek smlouvy o poskytnutí dotace, a na stavbu tak podle Špryňarové nebyly a nebudou proplaceny žádné finanční prostředky.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.