27. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžaloba: 90 procent Dbalého majetku pochází z trestné činnosti

Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý | foto: Ondřej GolisMAFRA

PRAHA Oficiální příjmy Vladimíra Dbalého a objem jeho majetku se dramaticky liší. Kriminalisté porovnali zápisky bývalého ředitele nemocnice, podle nichž si s manželkou za 24 let ušetřili 5,3 milionu korun. Na dalším nalezeném papíru přitom stíhaný lékař ocenil svůj majetek téměř na 52 milionů korun.

Dbalému policisté po zadržení obstavili veškerý majetek, státní zástupce Zdeněk Matula jeho hodnotu spočítal na 50 milionů korun. Tedy mnohem více, než si Dbalý manželkou mohli společně vydělat.

„Z šetření za období od roku 1990 do roku 2013 ze zpráv České správy sociálního zabezpečení vyplynulo, že společně si oba oficiálně vydělali 26 milionů korun hrubého, fakticky si za uvedených 24 let vydělali cca 18 milionů,“ píše Matula v obžalobě, s níž se seznámil server Lidovky.cz.

Hypotéka za 55 511 Kč

Od čistého příjmu je však podle státního zástupce nutné odečíst náklady vynaložené na chod domácnosti, provoz vozidel, školní docházku dvou dcer, zahraniční dovolené, návštěvy kin a restaurací. Sama manželka Dbalého měsíční výdaje vyčíslila na 21 700 a 55 511 korun jako splátku hypotéky.

„Pokud si tedy Vladimír Dbalý a jeho manželka za 23 let vydělali cca 18 milionů čistého a v rámci vyšetřování byl zajištěn majetek v celkové hodnotě 50 milionů korun, je zřejmé, že podstatná část majetku nebyla získána z legálních zdrojů a že záznamy v elektronickém diáři o přijímání úplatků jsou pravdivé,“ konstatuje Matula v narážce na klíčový důkaz proti bývalému řediteli Nemocnice Na Homolce.

Kde přišel k milionům?

Dbalý si provedl vlastní součet příjmů, jenž později policisté objevili při domovní prohlídce. Lékař se dopočítal, že za 24 let ušetřil 5,3 milionu korun. Ale když si spisoval, co všechno nacpal do kufru, který před policií ukrýval po známých, dostal se téměř k desetinásobné sumě 51,8 milionu korun.

„Z výše uvedeného je jasné, že Dbalý cca 90 procent svého majetku nabyl z trestné činnosti. Jen díky nezákonně zadané zakázce na digitalizaci chorobopisů se obviněný obohatil o 25 milionů korun, a proto je zajištění jeho veškerého majetku plně odůvodněné,“ hájí státní zástupce krok obstavit Dbalému vše.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Podle jeho obhájkyně Kataríny Kožiakové Oboňové však verzi zastupitelství odporují výpovědi svědků i listinné důkazy. „S ohledem na důkazní materiál shromážděný policií se tak nepotvrdila žádná jednání zúčastněných osob, která by bylo možno kvalifikovat jako trestnou činnost, na základě které měl i můj klient získat majetkový prospěch. Nejsou dokonce zpracovány ani žádné znalecké posudky ohledně předraženosti plnění, z něhož měly být úplatky přijaty,“ řekla advokátka serveru Lidovky.cz. 

Obchodník se známkami

Protistrana podle ní zapomíná také na fakt, že Dbalý léta obchodoval se známkami a starožitnostmi. „Některé vzácné známky nakoupil otec mého klienta, k čemuž existují doklady vyhledané policií. Můj klient chápe, že obžaloba se snaží upozadit či se vyhnout všemu, co svědčí ve prospěch obviněných a že umě skládá skromný důkazní materiál, který by měl podložit všechna její tvrzení, a bude se snažit přesvědčit soud, že nepostupovala protizákonně,“ obula se Kožiaková do státního zástupce. 

Kriminalisté Dbalému zablokovali byt za bezmála 12 milionů, za který splácel hypotéku, tři vozidla za 1,7 milionu korun, sochy a obrazy za 920 tisíc a další movité věci za milion korun. Zajistili však také poštovní známky za více než tři miliony korun, investiční mince za 255 tisíc, nože a meče za 346 tisíc, jízdní kolo za 140 tisíc či a patery hodinky za 150 tisíc korun.

Část majetku však na nějakou dobu stíhaný lékař před policisty ukryl v dnes již dobře známém kufru, jenž kriminalisté objevili až po Dbalého zadržení. Našli v něm 21 milionů korun, 185 tisíc euro (skoro 5,3 milionu korun), 5 tisíc dolarů (127 tisíc korun), investiční zlato bezmála za 3,5 milionu korun, známky v hodnotě 4,3 milionu korun a luxusní mobily za 300 tisíc.

Kvůli majetku lékařovy rodiny již v kauze kolem špičkové nemocnice padl první pravomocný rozsudek. Stanislava Dbalá si vysloužila podmínku kvůli výběru 700 tisíc z obstaveného konta. Rodina se také se zastupitelstvím přetahovala o tři zabavená vozidla Toyota RAV XA3, Škoda Citigo a Audi A7. I přes její nesouhlas Matula rozhodl o prodeji automobilů, ztrácejí totiž na hodnotě. Zájemce se však dodnes nepřihlásil.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!