Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Ocelárny sníží emise

Česko

Politici protestují kvůli kvalitě ovzduší, objevily se už i názory, že Arcelor Mittal regionu škodí

OSTRAVA Společnost Arcelor Mittal patří k největším znečišťovatelům ovzduší nejen na Ostravsku, ale v celé zemi. Včera jeho představitelé otevřeli novou výrobnu koksu, označovanou jako koksárenská baterie.

Představitelé ocelárny tvrdí, že od základu opravený komplex sníží znečištění ovzduší na Ostravsku. „V poslední době se o hutnickém průmyslu nemluví zrovna pěkně,“ připustila mluvčí hutního koncernu Jana Dronská. Nynější provoz opravené baterie, která za rok vyrobí 380 tisíc tun koksu, sníží vypouštění škodlivin proti původnímu stavu zhruba o třetinu. Opravy trvající jedenáct měsíců stály společnost půl miliardy korun.

Arcelor Mittal Ostrava uspořádal včera k znovuotevření koksárenské baterie malou slavnost. Do závodu pozval místní politiky a představitele hospodářských komor, aby sledovali, jak vagony s doruda rozpáleným koksem vyjíždějí ze zmodernizované koksárenské baterie. Snaží se, aby politici svůj názor na Mittal změnili. Na jeho adresu totiž padají stále tvrdší slova. Například náměstek moravskoslezského hejtmana Pavel Drobil (ODS) už pro MF Dnes přímo napsal, že Arcelor Mittal brzdí rozvoj kraje. O ohrožení ekonomického růstu kraje kvůli vypouštěným emisím mluví i ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Zástupci Arcelor Mittal tvrdí stále: Výroba splňuje všechny předepsané limity. Společnost navíc hodlá během nadcházejících tří let dát na modernizaci a ekologizaci svých provozů více než pět a půl miliardy korun.

Arcelor Mittal Ostrava od roku 1985 snížil výrobu koksu z původních 3,4 milionu tun ročně na současných 1,5 milionu. „Hlavní efekt spočívá ve snížení emisí o 23 kilogramů a tuhých znečišťujících látek o pět tun za rok,“ uvedl Petr Baranek, který je v podniku zodpovědný za ochranu životního prostředí. Za rok 2006 celá firma podle něj vyprodukovala 450 kilogramů emisí, z toho koksárenská baterie 71 kilogramů. Modernizovaný provoz bude podle něj představovat 48 kilogramů emisí za rok.

Někteří politici jsou proto mírnější než Drobil a Kajnar. „Věřím, že najdeme cestu k vzájemnému soužití. Velké firmy v žádném případě nechtějí být strašáky regionu. Dohoda je určitě možná,“ řekl včera na adresu ocelářů náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS), zodpovědný za stav životního prostředí ve městě. Podporu našli oceláři také u předsedy krajské hospodářské komory Pavla Bartoše. „Vůbec si nemyslím, že hutě a doly jsou jenom špinavé,“ dodal.

Na otevření koksárenské baterie se přišla podívat i místostarostka městského obvodu Radvanice a Bartovice Ivana Michalíková (KSČM), jejíž čtvrť patří k nejpostiženějším v kraji. „Naši lékaři nám hlásí zvětšující se počet případů onemocnění rakovinou,“ postěžovala si Michalíková. Některé ukazatele pro znečištění v tomto obvodě překračují normy až dvěstěkrát. „Byli bychom samozřejmě rádi, aby se ovzduší v Ostravě zlepšovalo. Nyní mnozí říkají, že znečištění pochází i z lokálních topidel, ale devadesát procent našeho obvodu topí plynem,“ konstatovala místostarostka. V Radvanicích čtvrtým rokem funguje stanice na měření nečistot v ovzduší. To, jak se půlmiliardové úpravy v opravené koksárenské baterii projeví, by podle místostarostky mohly být známy podle výsledků měření už na konci roku. Je jasné, že bez koksu se ocelárny neobejdou - je nezbytnou surovinou pro výrobu surového železa ve vysokých pecích.

Arcelor Mittal, někdejší Nová huť, patří na Ostravsku nejen k největším znečišťovatelům, ale také k největším zaměstnavatelům. I s dceřinými společnosti dává práci více než deseti tisícům lidí. Loni vytvořila společnost zisk 9,6 miliardy korun. Patří k deseti největším daňovým poplatníkům v zemi.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!