Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ocelové město má ožít

Česko

Šedesát miliard korun – takový je účet za přestavbu Dolní oblasti

OSTRAVA Radikální přeměna čeká vítkovickou Dolní oblast, známé ostravské Ocelové město. Bývalý důl, koksovna, vysoké pece, ale také okolní haldy mají dostat finanční injekci ve výši několika miliard korun. Vedení holdingu Vítkovice záměr oznámilo jen několik dnů poté, co v Ostravě začala stavba nové čtvrti na pozemcích po bývalé čtvrti Karolina.

Transparent s nápisem Nové Vítkovice v modrobílém provedení se objevil na vrcholu jedné z vyhaslých vysokých pecí a připomíná celý projekt. Generální ředitel vítkovického holdingu Jan Světlík mluví o investicích ve výši až šedesáti miliard korun, čtyřikrát víc, než má stát Karolina. Světlík tvrdí, že dvacet miliard korun půjde z veřejných peněz, zbytek ze soukromého sektoru. V Dolní oblasti se potom má bydlet, sportovat, ale především studovat a bádat. Světlík pojmenoval projekt Nové Vítkovice – obdobně jako sousední plocha někdejší koksovny dostala označení Nová Karolina.

Ministr kultury Václav Jehlička označuje projekt za svého druhu nejlepší, který na ministerstvu mají. Slibuje nejméně půlmiliardovou podporu. Podle Jehličky se z Nových Vítkovic stane nová zkouška moderního myšlení památkové sféry. Dolní oblast je totiž národní kulturní památkou a původní představy památkářů byly, že se cely prostor zakonzervuje. Tato představa je tak nyní definitivně smetena ze stolu. „Mám radost, že z areálu nebude žádný skanzen. V budoucnu by vše jen chátralo,“ míní ministr.

Stejného názoru je i moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Jako někdejší zaměstnanec Vítkovic vzpomíná, jak návštěvy mohly do Dolní oblasti pouze s předchozím písemným povolením samotného generálního ředitele. Už tehdy se Vítkovičtí báli, že by tuny starého železa mohly eventuálně na někoho spadnout. „Nyní je to obrovská šance,“ říká o Nových Vítkovicích Tošenovský.

Primátor Ostravy Petr Kajnar v souvislosti s projektem konstatuje, že mnozí zahraniční investoři přicházející do města nemají dostatečné vazby na okolí. „Přístup Vítkovic, jak projednávají své vize, je ohromný. Pro město je to velmi významné,“ chválí Světlíka a jeho holding primátor.

Dolní oblast byla právě kvůli bezpečnosti dlouhou dobu veřejnosti až na výjimky nepřístupná. Nyní už se brány Ocelového města jako vystřiženého z knih Julese Verna otevírají pro turisty alespoň o víkendech. Dolní oblast je i v evropském měřítku jedinečná tím, že na jednom místě se těžilo uhlí, které bylo okamžitě využito k výrobě koksu a oceli. Vysoké pece ve Vítkovicích vyhasly až před deseti lety, a to z ekologických důvodů. V Ostravě se našlo i mnoho kritiků tohoto útlumu, kteří tvrdili, že regionu procházejícímu krizí by prospělo, aby pracovní místa, která pece vytvářely, zůstala zachována a pece dál sloužily.

Podle ředitele Jana Světlíka mají pracovní čety ve velkém nastoupit do Dolní oblasti již o letních prázdninách. Mají zbourat na šedesát objektů, které oblast jakoby zaplevelují. Jedná se o nejrůznější boudy a přístřešky, které byly v dobách socialismu postaveny v továrně na černo. „Ty stavby se nyní musely napřed úředně povolit, aby na ně mohl být vydán demoliční výměr. Některé si dělníci stavěli pro vlastní potřebu,“ říká Světlík.

To nejdůležitější má být v Nových Vítkovicích hotovo relativně brzy. Už v roce 2015. Projekt rozdělili jeho tvůrci na tři části. V té severní, kde je i kulturní památka, má vyrůst vysokoškolské, vědecko-výzkumné a vývojové centrum, včetně ubytování pro experty a studenty. V plánu jsou také byty, hotely i obchody. Centrální a jižní část má sloužit lehkému průmyslu. Zbývá halda Hrabůvka, kterou by měli využívat sportovci. V projektu se píše o veřejných sportovištích včetně golfového hřiště.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...