Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ochrana oznamovatelů protiprávního jednání se nebude týkat anonymů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (1. října 2022) foto: Radim Strachoň, MAFRA

Sněmovna schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání před případnou odvetou zaměstnavatelů. Ochrana se má týkat i nahlášených přestupků, kde je horní hranice pokuty nejméně 100 tisíc korun, což navrhl Marek Benda z ODS. Anonymní oznamovatelé chráněni nebudou.
  12:44aktualizováno  13:25

Rozdělená totiž byla vládní koalice. Ochranu anonymních poskytovatelů nepodporovali občanští demokraté a lidovci.

„Musíme jít v těchto věcech kroky menšími než nějakými delšími. Nebýt toho, že nám hrozí pokuta od Evropské komise, v tomto složení Sněmovny by tento zákon pravděpodobně vůbec nevznikl,“ řekl poslancům ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

„Zbraň proti korupci nebude fungovat, pokud bude stát trvat na odhalení identity všech oznamovatelů. Bude tam výrazné snížení účinnosti tohoto zákona,“ řekl šéf klubu Pirátů Jakub Michálek.

Orgány státu i samospráv nad 10 tisíc obyvatel a firmy nad 50 zaměstnanců určí příslušnou osobu, která by ho mělo oznámení přijímat. Má ho přijímat i ministerstvo spravedlnosti. Oznámení bude důvěrné, zabezpečené a příslušná osoba ho musí posoudit, prošetřit a případně navrhnout nápravné opatření.

Zakázána budou odvetná opatření proti oznamovatelům. Nebude možné ho vyhodit z práce, snížit mu mzdu ani ho nijak poškodit. Pokud se to přesto stane, oznamovatel se bude moci u soudu domáhat předběžného opatření.

Začlenění evropské směrnice o ochraně oznamovatelů do českého právního řádu nabralo zpoždění. Evropská komise už kvůli tomu podala na Česko žalobu Soudnímu dvoru EU se žádostí o vyměření pokuty.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!