Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ochrana vkladů v penzijních fondech posílí

Česko

PRAHA Kde máme jistotu, že o peníze, které vložíme do soukromých penzijních fondů, nepřijdeme? Tuto otázku si zanedlouho mohou klást všichni ti, kteří budou muset odvádět část peněz na důchodové pojištění nejen státu, ale také do soukromých fondů.

Ačkoliv politici ještě o konečné podobě důchodové reformy nerozhodli, začlenění soukromých fondů do systému povinného důchodového pojištění je prakticky jisté. Podporují ho všechny tři politické strany, které vyjednávají o složení budoucí vlády a které budou mít v následujícím volebním období v parlamentu hlavní slovo – tedy ODS, TOP 09 i Věci veřejné. Státu by se sice finančně ulevilo, avšak lidem by se zvýšilo riziko, že v případě krachu jimi vybraného penzijního fondu o své úspory na důchod přijdou. Stát za vklady v penzijních fondech neručí Na rozdíl od vkladů v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách se klienti penzijních fondů nedočkají v případě krachu fondu podpory ze strany státu.

Banky, kampeličky a stavební spořitelny povinně přispívají do Fondu pojištění vkladů vedeného u České národní banky a v případě krachu z něj vyplatí klientovi 100 procent vkladů do výše 100 tisíc eur. Penzijní fond v případě úpadku odpovídá za všechny své závazky celým svým majetkem. V případě jeho znehodnocení, například v důsledku špatných investic, může dojít k situaci, kdy majetek penzijního fondu nepokryje závazky vůči střadatelům. Ti v takovém případě o své vklady, respektive o jejich část, přijdou a svých nároků se mohou domáhat u soudu.

Současná legislativa pouze zaručuje klientům penzijních fondů to, že v případě hospodářské ztráty v daném roce fond ztrátu kryje z vlastních zdrojů a jejich vklady se neznehodnotí, není na ně ale připsán žádný úrok.

Penzijní fondy budou muset nakupovat státní dluhopisy Podle zprávy Bezděkovy komise, která zpracovala návrhy pro možnou podobu penzijní reformy, by stát měl zvážit zavedení garancí i na vklady v soukromých penzijních fondech. A to proto, že zatímco nyní lidé vkládají peníze do soukromých fondů dobrovolně, v budoucnosti by se mohlo jednat o státem vyžadovanou povinnost. „V tom případě se již nejedná o svobodné rozhodnutí jednotlivce vzít na sebe určitá rizika, nýbrž jde o důsledek politického rozhodnutí. Jelikož stát tímto zasahuje do rozhodování jednotlivce, měl by nést i část rizika, které je s takto ovlivněným rozhodováním spojené,“ uvádí zpráva Bezděkovy komise.

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že stát by mohl záruky za penzijní vklady zajistit zprostředkovaně. „Penzijní fondy by měly povinnost nakupovat výhradně státní dluhopisy a tím by v podstatě stát garantoval bezpečnost vkladů lidí do těchto fondů,“ vysvětlil Janota.

***

„Jelikož stát tímto zasahuje do rozhodování jednotlivce, měl by nést i část rizika, které je s takto ovlivněným rozhodováním spojené.“

Autor: