Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ochranáři vyhánějí vodáky od Vltavy kvůli perlorodce

Česko

VIMPERK Spor o budoucí možnosti splouvání horního toku Vltavy, protékajícího první zónou Národního parku Šumava se vyhrocuje. Po měsíce trvajících diskusích o limitech stavu vodní hladiny, za kterých by mohli vodáci na řeku, přichází správa parku s radikálním návrhem na úplné uzavření řeky v hlavní letní sezoně. Podle toho návrhu by od 15. 6. do 15. 8. nesměla vyplout na horní Vltavu jediná loď.

Plán na totální uzavření řeky, využívané vodáky osmdesát let, vyvolal tvrdý odpor jak mezi starosty šumavských obcí, tak podnikateli. Ti tvrdí, že jednání s ochranáři zkrachovala. Správa totiž kromě zákazu splouvání v hlavní letní sezoně hodlá zvýšit vodákům minimální limit výše vodní hladiny i pro jarní období. Zatímco dosud mohli vodáci na vodu, když vodočet u Soumarského mostu ukazoval 45 centimetrů, nyní by měl být úsek Soumarský Most–Pěkná splavný jen při limitu 61 centimetrů. „A to je opravdu jen několik dní v roce,“ řekl LN předseda Svazu obcí NP Šumava František Nykles.

Správa národního parku nicméně konstatuje, že splouvání řek v národních parcích zakazuje v Česku zákon a vodáci na Teplou Vltavu mohli jen na základě výjimky. Nyní se ale ukazuje, že masová vodácká turistika výrazně poškozuje evropsky unikátní ekosystém, který je domovem pro 36 druhů vzácných rostlin, 35 druhů ptáků a 11 druhů plazů, ryb a obojživelníků. Zvlášť ohrožená je pak populace perlorodky říční. „Jsme proto nuceni přistoupit k silnějšímu omezení splouvání horního toku Teplé Vltavy,“ uvedl mluvčí parku Radovan Holub. Správa parku ale podle něj uvažuje během prázdnin při vyšším stavu vody o početně limitovaných vodáckých exkurzích s průvodcem.

Ačkoliv rozhodnutí o faktickém uzavření řeky pro běžnou vodáckou turistiku ještě není konečné, už dnes obě strany sporu hrozí žalobami. Podle majitele jedné z půjčoven lodí Ladislava Bláhy mohou podnikatelé žalovat stát o odškodné za to, že jim umožnil vybudovat podél řeky zázemí pro vodáky a poté jejich investice znehodnotil.

Ekologové zase tvrdí, že pokud správa parku nadále umožní vodákům přístup na řeku, musí Česko počítat se sankcemi od Evropské komise za porušení podmínek pro ochranu evropsky unikátních přírodních lokalit.

Autor: