Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ochrání proti výpadku příjmu

Česko

ŽIVOT

Pojistné na životním pojištění narostlo za třetí čtvrtletí tohoto roku o více než 11 %. Pro koho je ale tento pojistný produkt skutečně vhodný?

Uvažujete o životním pojištění? Položte si otázku, zda potřebujete být pojištěni pro případ své smrti nebo úrazu s trvalými následky. Ať už totiž reklamy říkají cokoliv, životní pojištění je hlavně o tom být pojištěn, všechno ostatní - investování či spoření - je u tohoto produktu až druhotné. Kladně na položenou otázku odpovědí nejčastěji živitelé rodin nebo osoby s vysokým úvěrem, jehož splácení by mohlo být v případě jejich smrti v ohrožení.

Teprve když jste přesvědčeni, že životní pojištění opravdu potřebujete, začněte se poohlížet po tom správném typu. Základní je pojištění rizikové, u kterého platíte skutečně jen za pojištění - v případě, že se vám nic nestane, tak také zpravidla nic nedostanete. I když existují i takové typy rizikového pojištění, kdy se vám na konci pojistného období vrátí část (asi čtvrtina) ze zaplaceného pojistného.

Pojištění a spoření v jednom

V ostatních typech tohoto pojištění se vámi placené pojistné rozdělí na úhradu pojištění a úložky a investice. U kapitálového životního pojištění stanoví pojišťovna garantované úročení těchto prostředků (nyní 2-2,5 %), u investičního typu sami rozhodujete o nakládání s naspořenými prostředky, ale žádnou výnosnost zaručenou nemáte.

Může tak buď dojít k pojistné události - úrazu nebo smrti - kdy bude osobám určeným ve smlouvě vyplacena stanovená pojistná částka, nebo se dožijete konce pojistné smlouvy a u kapitálového životního pojištění dostanete pojistnou částku vy jako pojištěná osoba. V případě investičního a flexibilního typu životního pojištění, které umožňují průběžně upravovat parametry produktu, vám bude v době konce pojistné doby vyplacena naspořená a zhodnocená částka.

Životní pojištění je dlouhodobý produkt a jeho předčasné ukončení se nevyplácí, proto před jeho uzavřením oslovte několik pojišťoven a třeba i finančního poradce. Je nutné dobře zvážit i stanovenou pojistnou částku, která by měla odpovídat minimálně ročnímu příjmu rodiny.

O zaplacené pojistné si lze snížit základ daně až do výše 12 000 Kč ročně, zároveň však je příjem od pojišťovny v případě dožití zdaněn sazbou 15 procent.

***

4x ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Rizikové Je základním produktem, který pokrývá pojištění pro případ smrti bez spoření. Je nejlevnější, v případě dožití se konce smlouvy ale nic nedostanete. Kapitálové Bývá rovněž nazýváno rezervotvorné, z čehož plyne, že kromě samotného pojištění obsahuje spořící část. Ta se úročí garantovanou mírou zhodnocení a je vyplacena po skončení pojistného období. Důchodové Naspořená část se nevyplácí v momentě dožití jednorázově, ale v podobě ročního důchodu. Investiční Spořící část pojištění investujete podle vlastní volby. Produkt je tak mnohem flexibilnější, výnos z úspor ale není garantovaný.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat