Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ochránkyně Brna leží ve skladu

Česko

Spor o sochu - Panna Maria na důstojné místo vzdor slibům politiků nedorazila

BRNO Před dvěma lety si kvůli Panně Marii z vrcholu morového sloupu na náměstí Svobody vjížděli brněnští politici do vlasů. Dnes originál sochy ochránkyně Brna leží ve skladu a nikoho nezajímá. Poprvé po třech stovkách let.

Pro Pannu Marii nedokázali politici najít umístění a zájem o ni skončil v okamžiku, kdy na vrcholu sloupu stanula kopie. „Originál je uložen v depozitáři, nehrozí mu žádné nebezpečí,“ tvrdí vedoucí magistrátního odboru správy budov Petr Gabriel. Pokyn, kam ji umístit, zatím od politiků nedostal. „Není to jednoduché, socha váží na čtyři tuny, navíc je značně vysoká a po opravě už nemůže stát tak, aby na ni padal sníh či pršelo,“ dodal.

Před restaurováním v roce 2006 soše chyběly některé části, při demontáži se zlomila v kolenou. Přesto dostala původní podobu. „Původně se uvažovalo o tom, že bude umístěna v kostele svatého Jakuba. Po volbách ale pan primátor naznal, že není důvod, aby se socha města dala do kostela,“ řekla první náměstkyně primátora Barbora Javorová. Od té doby se ale nové místo nenašlo. „Zvažovala se například Křížová chodba, ale tam je podlahové topení, instalace čtyřtunového kolosu by mu podle odborníků neprospěla,“ dodala Javorová.

Bývalý radní Petr Paulczyński z ODS, který se rekonstrukci náměstí před volbami věnoval, se změně diví. On tehdy obhajoval, že na sloupu bude kopie z umělého kamene, nikoli tedy ani sekaná replika. „Tehdy postup někteří politici z nynější koalice kritizovali. Dnes nechají náročně opravený originál ležet někde ve skladišti,“ poznamenal. Podle něho mohlo být umístění v kostele svatého Jakuba ideální.

Morový sloup je pro střed Brna stejnou dominantou jako svatý Václav pro Václavské náměstí v Praze. Jeho oprava v roce 2006 stála městskou pokladnu více než pět milionů korun, z toho část právě za opravu sochy. „Morový sloup je čtvrtým nejstarším na této straně Alp,“ poznamenal Martin Číhalík z Národního památkového ústavu.

Sloup vznikl v roce 1679 a od té doby byl podle archivářů celkem jedenáctkrát zásadním způsobem opravován. Je mírně šikmý, ale jeho stabilitu to neovlivňuje - stav sloupu byl ale důvodem, proč se nahoru vrátila méně těžká kopie.

Barokní sloup zdobí v dolní části sochy svaté Rozálie, Šebestiána, Rocha, Karla Boromejského a Františka Xaverského. Na vrcholu sedmnáctimetrového sloupu stojí třímetrová figura Panny Marie žehnající městu. Plastika draka, na níž socha stojí, přitom nezobrazuje tradiční symbol moravské metropole, ale mor a přeneseně i další nebezpečí, před nimiž má Panna Marie Brno ochraňovat.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: