Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Oči chraňte i u moře

Česko

Šedý zákal a degenerativní onemocnění centrální krajiny sítnice patří podle vedoucího lékaře Refrakčního a laserového centra Ústřední vojenské nemocnice Praha Jaroslava Madunického mezi nejčastější onemocnění očí, které může způsobit ultrafialové záření. Podle očařky Hany Sikorové to ale hrozí jen lidem, kteří jsou často - tedy například v zaměstnání - vystaveni silnému slunečnímu záření.

Pokud vám oční lékař diagnostikuje šedý zákal, odborně kataraktu, znamená to, že máte sníženou průhlednost oční čočky. Šedý zákal se tedy projevuje hlavně zamlženým viděním, a to buď jen centrálního, nebo i periferního vidění. V prvním případě vidí pacient hůř během slunečného počasí. Při zákalu difuzním, tedy rozšířeném po celé čočce, si pacienti stěžují na horší vidění za šera. Při výrazném světle se jejich vidění paradoxně zlepší.

Zatímco dříve patřil šedý zákal k velmi častým onemocněním u starších lidí, dnes není výjimkou u čtyřicetiletého člověka. „Důvodem může být právě nedostatečná ochrana před slunečním zářením,“ domnívá se doktor Madunický.

V případě, že vám lékař šedý zákal zjistí, nepanikařte. V dnešní době už je totiž možné vyměnit poškozenou oční čočku za umělou. Rozhodně to tedy neznamená, že by vám hrozilo oslepnutí.

Mnohem závažnější je degenerativní onemocnění sítnice. Projevuje se zhoršením centrální ostrosti zraku. Později se může přidat i zhoršení periferní ostrosti.

Přestože jsou u nás k dostání již první léky proti této nemoci, ani ty ale nedokážou oči vyléčit, mohou pouze zastavit další zhoršení zraku. „Tyto léky jsou velmi drahé a v současné době se jedná s pojišťovnami o jejich úhradě,“ říká doktorka Sikorová.

Sněžná slepota „Povrch oka, a hlavně rohovka, je ke slunečnímu záření ještě vnímavější než kůže,“ říká doktor Pavel Diblík z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle něj může UV záření při nedostatečné ochraně očí porušit normální vývoj buněk na povrchu oka, které pak odumírají.

Výsledkem jsou četné mikroodřeniny. Oči začnou bolet, řezat a následně zarudnou. Mnoho lidí popisuje pocit, jako by jim někdo do očí nasypal písek. Tento stav navíc zhoršuje i mrkání, proto můžete mít pocit, že nemůžete otevřít víčka. Protože tento stav vzniká především ze silného ultrafialového záření ve vysokých nadmořských výškách, říká se mu sněžná slepota. Stát se vám to může ale i u moře.

„Bolest může být velmi intenzivní a křeč víček a slzení vede k funkční slepotě,“ říká doktor Diblík s tím, že bolest se zpravidla rozvine až za několik hodin po expozici.

„Po nakapání anestetik může pacient otevřít víčka a s oční mastí se uzdraví během 24 hodin zcela bez následků,“ dodává Diblík. Bolest by ale měla přejít i bez jakékoliv medikace.

***

Co hrozí očím

* Astigmatismus - člověk vidí rozmazaně, protože má nepravidelně zakřivenou rohovku; koriguje se speciálními čočkami * Barvoslepost - vrozená porucha buněk sítnice vnímajících barvy; lidé s touto poruchou často nerozpoznají červenou a zelenou barvu * Dalekozrakost (hypermetropie) - špatné vidění na blízko * Diabetická retinopatie -v důsledku cukrovky dochází k poškození oční sítnice, může dojít i ke krvácení do sítnice a sklivce; způsobuje vážnou poruchu zraku až slepotu * Glaukom (zelený zákal) - jde o poškození očního nervu, zpravidla způsobené vysokým nitroočním tlakem, který může mít mnoho příčin; lehčí případy se léčí kapkami, těžší operací, při které se rozšíří odtokové kanálky, a tím se sníží tlak v oku. Neléčený může skončit i slepotou. * Krátkozrakost (myopie) - špatné vidění na dálku * Mechanická poranění oka -mohou být způsobena různými chemickými látkami nebo nějakým předmětem. Vždy okamžitě volejte očního lékaře a v případě poleptání si oko oplachujte alespoň deset minut pod proudem studené vody. V žádném případě si oko nemněte. * Odchlípnutá sítnice - jde o oddělení oční sítnice od zadní části oční koule. Pokud se včas neléčí, způsobuje toto onemocnění slepotu. * Šedý zákal (katarakta) -zakalená čočka způsobuje zastřené vidění; poškozenou čočku je možné vyměnit za umělou * Zánět spojivky (konjunktividita) - oko pálí a je zarudlé, léčba trvá zpravidla několik dní

Autor: