Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Darujte si k adventu očkování, pomůžete zachránit život, vyzývá na sociálních sítích docent Hajdúch

ilustrační snímek foto: Martin Stolař, MAFRA

Pokud můžete, nechte se očkovat, anebo se pokuste k očkování přesvědčit lidi ve svém okolí, motivuje k vakcinaci proti covidu na sociální síti lékař Marián Hajdúch. Každý člověk se počítá a na každém záleží, dodává. Svůj příspěvek doprovodil i označením „Adventem proti covidu“.
  20:49

Ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého, lékař a poradce AntiCovid týmu koalice Spolu Marián Hajdúch  přesvědčuje po svém, že je zapotřebí záslužných činů.

„Pokud byste chtěli v adventním čase udělat dobrý skutek, tak zhruba 50 až 100 zaočkovaných zachrání jeden lidský život. Ani nemluvím o ušetřeném trápení pacientů, zdravotníků i státu,“ píše lékař s tím, že každý očkovaný člověk sníží smrtelnost či sníží šíření nákazy.

Pod jeho příspěvek hned začali lidé přidávat zkušenosti, jak někoho přesvědčili k očkování či popsali alespoň svou snahu. „Celá moje rodina je očkovaná. Pár přátel je neočkovaných. Zkusila jsem je přesvědčit a o pár z nich jsem díky tomu přišla. Naopak se zatvrdili ještě víc. Absolutně marný boj,“ reagovala například jistá Martina.

Podobnou zkušenost popsal účet s označením OT. „O víkendu jsem zkusil jednoho antivaxera. Selhal jsem. A to jsem na to měl dva dny,“ uvedl. 

K očkování na sociálních sítích motivují i další lékaři. „Adventní očkování. Nejlepší dárek,“ napsala lékařka.

Už pár “skalních” se mi podařilo přesvědčit!

„S velkým úsilím se nám podařilo přesvědčit pět kolegyň, teď jenom najít volný termín někde na severní Moravě, ráda tam dojedu a osobně je za vakcínou dovezu,“ popsala svou zkušenost Pavlína. „Berte to jako trénink přesvědčovacích schopností… Mám to stejně, ale už pár ‚skalních’ se mi podařilo argumenty přesvědčit!“ reagoval dále například Martin. 

Našli se však i tací, kteří výzvu nepodporují. „Dobrý skutky nedělám, vždy jsem na to dojel a advent je mi ukradený, tečka,“ napsal Michal pod příspěvek lékaře.

„Myslíte jako ti čtyři lidé z mého okolí, kteří mají po dvojité vakcinaci opět pozitivní test a během toho to taky roznášejí. Ano. Naočkujeme děti, aby 60+ byli chráněni !? Soustřeďte svoji energii na domovy důchodců a kluby důchodců. A taky tam choďte co čtyři měsíce,“ reagoval na lékařovu výzvu třeba Libor.

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES řekl, že od lékaře Hajdúcha zazněl názor, že by se očkovat povinně měli lidé od 60 let výše, kteří jsou nejvíce ohroženi těžkým průběhem covidu.

„V Radě vlády pro zdravotní rizika návrh získal podporu. Pro se vyslovili i hejtmani. Ministerstvo zdravotnictví teď musí návrh detailně rozpracovat a ­najít podporu i ve vládě a u nastupující vládní koalice,“ řekl Babiš. 

Očkování = hlavní nástroj proti covidu

Vláda v demisi také uvažuje o možnosti povinného očkování pro různé profese. Jednat by se mohlo o zdravotníky, lidi v sociálních službách, hasiče, policisty a vojáky. Nicméně budoucí ministr zdravotnictví z koalice SPOLU Vlastimil Válek za TOP 09 povinné očkování odmítá.

Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, považují odborníci od začátku pandemie očkování. V úterý zdravotníci v Česku podali 51 867 dávek očkování, podobný počet jako před týdnem. Od začátku vakcinace na konci loňského prosince bylo aplikováno 13,1 milionu dávek.

Zájem o očkování v posledních týdnech výrazně stoupl.  Ve čtvrtek lékaři aplikovali 58 600 dávek očkování, o 7600 více než před týdnem. Celkem bylo dosud podáno 13,27 milionu dávek, z toho 737 tisíc tvoří posilující dávky.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat