Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Číslo R stagnuje. Ve středu přibylo 526 případů, podobně jako před týdnem. Nejhůř z regionů je na tom Opava

ilustrační snímek foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ve středu přibylo 526 nových případů onemocnění koronavirem, je to o pět více než za minulou středu. Číslo R je stejné jako v úterý, je na hodnotě 1,05. Laboratoře provedly přes 36 tisíc antigenních testů a skoro 23 tisíc testů PCR. V nemocnicích je aktuálně 165 lidí, 24 z nich je v kritickém stavu.
  9:20

Zdravotníci použili 8 162 vakcín. Rychlost očkování rychle klesá, ještě v srpnu se denně využívalo i 40 tisíc dávek. Incidence je 29, číslo ukazuje, kolik pozitivně testovaných bylo za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel.

Nejhůř z regionů je na tom Opava. Následují Beroun a Frýdek-Místek.

Očkuje se, aby chránila blízké. Záruku bezinfekčnosti však lékařka nemá

„Česko předobjednalo covidové vakcíny pro 700 tisíc dětí ve věku pět až jedenáct let,“ informoval ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na rozdíl od Slovenska bude nicméně čekat na schválení evropskými úřady.

Chystají se vakcíny i na malé děti

Vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech budou k dispozici pro čtyři pětiny dětí v dané věkové kategorii. Momentálně se mohou očkovat jen lidé starší 12 let. 

Evropské země daly předběžnou poptávku vakcíny pro děti asi před měsícem. „Bude trošku jiná, jiné složení, jiná síla té vakcíny,“ uvedl Vojtěch. 

Česko pošle 150 milionů na výzkum covidu-19. „Naší prioritou je také posílení prevence,“ napsal na svém Twitteru.

Řada obcí na jižní Moravě vykazuje podprůměrnou proočkovanost. Podle expertů jde o lokality, kde může nejvíc řádit varianta delta. Zástupci měst se brání, že dělají, co se dá. Bučovice například dotují ze tří čtvrtin senior taxi, jež důchodce odveze na očkování.

Víc dělat nemůžeme, zní z obcí, kde je nízká proočkovanost proti covidu

„Dali jsme k dispozici centrum města a dojel očkovací tým. Když po nás stát chce předat nebo zprostředkovat informace či pomoc, tak jsme k dispozici. Nic víc, nic míň,“ hlásí z Pohořelic Miroslav Novák.

Většinu aktivních ohnisek koronaviru v Moravskoslezském kraji tvoří školská zařízení.

Autor:

Mohlo by vás zajímat