Čtvrtá dávka mRNA vakcín proti covid-19 (Comirnaty a Spikevax), nebo také druhá posilovací dávka, může být po schválení od obou agentur podána dospělým ve věku 80 let a starším po přezkoumání údajů o vyšším riziku.
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ECDC a pracovní skupina Evropské lékové agentury EMA rovněž uvedly, že v současné době neexistují v Evropské unii žádné jasné důkazy, že ochrana vakcínami proti závažným onemocněním u dospělých ve věku 60 až 79 let s normálním imunitním systémem podstatně slábne. Z tohoto důvodu není tedy doklad o tom, že by bylo nutné okamžité použití čtvrté dávky.
Pokud by se však objevilo rostoucí riziko závažného onemocnění mezi očkovanými a změnila by se taktéž současná epidemiologická situace, může se postoj k podání čtvrté dávky v této věkové skupině změnit.
Mladší 60 let
U dospělých mladších 60 let, kteří nemají problém s normální funkcí imunitního systému, v současnosti neexistují záznamy o tom, že by ochrana vakcíny proti závažnému průběhu onemocnění covidu slábla nebo že existuje přidaná hodnota čtvrté dávky.
Očkovací kampaně týkající se podání posilovacích dávek by mohly začít na podzim. Úřady vzhledem k tomu tedy zváží nejlepší načasování dalších dávek, případně s využitím aktualizovaného složení vakcín, pokud budou k dispozici. Ze studií o podání dalších posilovacích dávek se zatím neobjevily žádné obavy z hlediska bezpečnosti jejich použití.
Důkazy o pozitivních účincích čtvrté dávky pochází převážně z Izraele. Záznamy naznačují, že díky druhé posilovací dávce, která bude podaná nejméně čtyři měsíce po prvním přeočkování, dojde k obnovení hladiny protilátek. Navíc by nemělo dojít k vyvolání nové bezpečnostní obavy. Druhá posilovací dávka by podle informací měla také poskytnout dodatečnou ochranu proti závažným onemocněním, ačkoli doba trvání této ochrany ještě není známa a důkazy jsou stále omezené.
Podrobnosti o důkazech posouzených oběma agenturami jsou k dispozici ve společném prohlášení ECDC a EMA.
Očkovací kampaň
Vnitrostátní orgány v EU přijímají konečná rozhodnutí o zavádění očkovacích látek, včetně podání posilovacích dávek, s přihlédnutím k faktorům, jako je šíření infekce, dopady onemocnění covid-19 u různých populací a vznik nových variant viru.
„ECDC a EMA budou i nadále přezkoumávat dostupné důkazy o účinnosti očkovacích látek proti covid-19 a odpovídajícím způsobem aktualizovat svá doporučení. EMA rovněž vezme v úvahu všechny nově vznikající údaje o bezpečnosti a účinnosti posilovacích dávek s cílem případně aktualizovat informace o přípravku pro očkovací látky proti covid-19,“ uvádí na svém webu Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Očkování proti covidu zůstává v současnosti nejúčinnějším způsobem, jak předejít závažnému onemocnění a to včetně onemocnění způsobených variantou Omikron. Obě agentury v tomto ohledu vyzývají občany, aby dokončili základní očkování i první přeočkování v souladu s vnitrostátními doporučeními.
Podle dat ke konci března 2022 bylo v Evropské unii plně naočkováno 83 procent dospělých a pouze 64 procent dostalo posilovací dávku (tzv. booster).