Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jednorázové očkování už na nádraží nedostanete. Nově se zde podává Moderna bez objednání

Před očkovacím centrem na Hlavním nádraží v Praze se v pátek začaly tvořit fronty. (22. října 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Na pražském hlavním nádraží se od středy už nepodávají zájemcům bez registrace jednorázové vakcíny Janssen. Pomyslná tečka u těchto přípravků se nečekaně ruší už po dvou měsících od jejího podání, kdy je doporučeno se přeočkovat. A to jinou látkou.
  12:54aktualizováno  14:31

„Od dnešního dne na Hlavním nádraží očkujeme výhradně vakcínou Spikevax (Moderna). Podáváme zde 1., 2. i 3. (posilující) dávku vakcíny Spikevax bez nutnosti předchozí registrace,“ upozornila ve středu Fakultní nemocnice Bulovka. Odstup mezi první a druhou dávkou látky od Moderny je 28 dní.

„Vakcínou Janssen už se u nás očkovat nebude, lidé už o ni nemají zájem. Od té doby, co se zjistilo, že vakcína nechrání tak dlouho, jak se předpokládalo, ale přibližně jen 2 měsíce, tak na očkování lidé přestali chodit. Zhruba pět tisíc dávek vakcíny J&J, co nám zbylo, jsme distribuovali praktickým lékařům, kteří ji využijí,“ sdělila na dotaz iDNES.cz mluvčí Bulovky Eva Libigerová.

Podle ministerstva zdravotnictví se však s vakcínou Janssen v Česku stále počítá, stejně tak i s AstraZenecou. „Počítáme s tím, že vakcíny Janssen a AstraZeneca tu ještě budou, máme je objednané. Například i z toho důvodu, že vakcína Janssen je pro část lidí, které mají kontraindikace na vakcínu Pfizer nebo Moderna, tou nejlepší volbou. Možná se už vakcíny Janssen a AstraZeneca nebudou využívat tak masivně, ale dokud o ně bude zájem, tak budou k dispozici,“ řekl iDNES.cz mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl.

Posilující dávka od Moderny se podává podle Bulovky minimálně pět měsíců po očkování vakcínami Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) a Vaxzevria (AstraZeneca) u osob starších 60 let a chronických pacientů, minimálně šest měsíců pro ostatní.

S příchodem varianty Delta účinnost všech vakcín, jimiž se v současnosti očkuje, výrazně klesá. Půl roku po podání vakcíny Janssen je její účinnost proti infekci na 13 procentech. U dvoudávkového Pfizeru je to přes 43 procent, u Moderny 58 procent.

Od začátku pandemie se podalo přes 330 tisíc dávek této vakcíny. Je to v tuto chvíli tedy kolem 2,5 procenta z podaných dávek všech vakcín proti koronaviru.

V České republice se vakcína Janssen podávala od začátku března, velký nárůst podaných dávek zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví o prázdninách, kdy se například otevřelo očkovací centrum v Praze na hlavním nádraží. Využívají ji lidé, kteří přicházejí na očkovací místa bez registrace, hlavně kvůli její jednodávkové možnosti.

23. října 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat