Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jednorázové očkování už na nádraží nedostanete. Nově se zde podává Moderna bez objednání

Před očkovacím centrem na Hlavním nádraží v Praze se v pátek začaly tvořit fronty. (22. října 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Na pražském hlavním nádraží se od středy už nepodávají zájemcům bez registrace jednorázové vakcíny Janssen. Pomyslná tečka u těchto přípravků se nečekaně ruší už po dvou měsících od jejího podání, kdy je doporučeno se přeočkovat. A to jinou látkou.
  12:54aktualizováno  14:31

„Od dnešního dne na Hlavním nádraží očkujeme výhradně vakcínou Spikevax (Moderna). Podáváme zde 1., 2. i 3. (posilující) dávku vakcíny Spikevax bez nutnosti předchozí registrace,“ upozornila ve středu Fakultní nemocnice Bulovka. Odstup mezi první a druhou dávkou látky od Moderny je 28 dní.

„Vakcínou Janssen už se u nás očkovat nebude, lidé už o ni nemají zájem. Od té doby, co se zjistilo, že vakcína nechrání tak dlouho, jak se předpokládalo, ale přibližně jen 2 měsíce, tak na očkování lidé přestali chodit. Zhruba pět tisíc dávek vakcíny J&J, co nám zbylo, jsme distribuovali praktickým lékařům, kteří ji využijí,“ sdělila na dotaz iDNES.cz mluvčí Bulovky Eva Libigerová.

Podle ministerstva zdravotnictví se však s vakcínou Janssen v Česku stále počítá, stejně tak i s AstraZenecou. „Počítáme s tím, že vakcíny Janssen a AstraZeneca tu ještě budou, máme je objednané. Například i z toho důvodu, že vakcína Janssen je pro část lidí, které mají kontraindikace na vakcínu Pfizer nebo Moderna, tou nejlepší volbou. Možná se už vakcíny Janssen a AstraZeneca nebudou využívat tak masivně, ale dokud o ně bude zájem, tak budou k dispozici,“ řekl iDNES.cz mluvčí resortu zdravotnictví Daniel Köppl.

Posilující dávka od Moderny se podává podle Bulovky minimálně pět měsíců po očkování vakcínami Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna) a Vaxzevria (AstraZeneca) u osob starších 60 let a chronických pacientů, minimálně šest měsíců pro ostatní.

S příchodem varianty Delta účinnost všech vakcín, jimiž se v současnosti očkuje, výrazně klesá. Půl roku po podání vakcíny Janssen je její účinnost proti infekci na 13 procentech. U dvoudávkového Pfizeru je to přes 43 procent, u Moderny 58 procent.

Od začátku pandemie se podalo přes 330 tisíc dávek této vakcíny. Je to v tuto chvíli tedy kolem 2,5 procenta z podaných dávek všech vakcín proti koronaviru.

V České republice se vakcína Janssen podávala od začátku března, velký nárůst podaných dávek zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví o prázdninách, kdy se například otevřelo očkovací centrum v Praze na hlavním nádraží. Využívají ji lidé, kteří přicházejí na očkovací místa bez registrace, hlavně kvůli její jednodávkové možnosti.

23. října 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!