Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od 1. září se v Česku vrátí roušky. Povinné budou ve veřejné dopravě či v obchodech

Lidé v rouškách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v rouškách. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od úterý 1. září bude v Česku ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy povinné nošení roušek. Novinářům to v pondělí po zasedání rady vlády pro zdravotní rizika řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Opatření má podle něj bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování.

Plošná opatření kritizují někteří opoziční politici. Po jednání vlády ministr sdělil, že ve středu jeho resort vydá mimořádné opatření, které bude zahrnovat i výjimky z nařízení, budou se týkat konkrétních skupin osob.

Vojtěch řekl, že roušky budou muset lidé nosit ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů. „Také ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků,“ uvedl. 

Školáci budou muset nosit roušky ve společných prostorách školy. „Jedná se o chodby a podobně, nikoliv v rámci jednotlivých tříd,“ dodal Vojtěch.

Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci, nevztahuje se ani na restaurace. „Chceme to dát tam, kde to má největší smysl,“ řekl Vojtěch. 

Týkat se má podle něj míst, kde se setkávají různé skupiny lidí, nikoliv opakovaně podobné jako třeba v zaměstnání. „Roušky bereme jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování,“ řekl.

Mimořádné opatření k zakrývání nosu a úst vydá ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha ve středu a bude zahrnovat i výjimky. Týkat by se měly podobně jako na jaře třeba lidi s duševní chorobou nebo malých dětí. Za porušení vládních opatření proti šíření covidu-19 mohou lidé dostat pokutu až do 10 000 korun. Od května mohou policisté a strážníci postihovat přestupky na místě.

Na jarní uzavření škol kvůli covidu-19 reaguje novela školského zákona, kterou dnes schválila vláda. Zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku novela nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Kabinet zároveň souhlasil s tím, že základní školy dostanou do poloviny října 1,2 miliardy korun na nákup počítačů a licencí pro výuku na dálku.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v úterý představí manuál pro školy k ochraně proti koronaviru v novém školním roce. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes chtěla jednat s vládními kolegy o délce ošetřovného pro rodiče žáků, kteří se kvůli koronaviru ocitnou v karanténě, s otevřením debaty ale „v koaličním okénku“ neuspěla.

Nadále bude platit omezení pro účast lidí na veřejných akcích na 1000. „Je ale možné, aby byly rozdělené sektory po 1000 osobách, to je základním principem, který držíme,“ uvedl. 

U vnitřních akcí se jedná o 500 osob a maximálně pět sektorů, dodal. V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo, dodal Vojtěch. Povinné bude ale nošení roušek.

Výjimky z nošení roušek budou podobné jako letos na jaře, kdy stát při epidemii nařídil širokou povinnost nošení roušek. „Teď výjimky přesně nevyjmenuji, ale plánujeme je pro osoby, pro které by byla rouška komplikací, třeba lidi s duševní chorobou a podobně,“ řekl dopoledne Vojtěch. Po zasedání kabinetu uvedl, že se nebudou příliš týkat prostorů, kde budou muset být noušky nasazeny. Spíše půjde o konkrétní skupiny obyvatel, například malé děti.

Opatření proti koronaviru, o kterých rozhodla vládní rada

  • Od pondělí 24. srpna bude zkrácena karanténa kontaktů i izolace nakažených s covidem-19 bez příznaků ze dvou týdnů na deset dní. K ukončení karantény a izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.
  • Od úterý 1. září bude v Česku povinné nosit roušky ve všech prostředcích veřejné hromadné dopravy včetně meziměstských spojů.
  • Od úterý 1. září budou roušky povinné i na místech, kde se setkává veřejnost, například v obchodech, obchodních centrech či na úřadech. Povinnost by se neměla týkat restaurací, kanceláří a provozoven se zaměstnanci.
  • Povinnost nosit roušku se bude týkat podobně jako před prázdninami i společných prostor ve školách, například chodeb.
  • V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo. Povinné bude ale nošení roušek.
  • Limit účastníků hromadných akcí zůstane stanovený na 1000, při oddělených sektorech se jich může účastnit 5000 osob.
  • V případě vnitřních akcí zůstane limit 500 osob a možnost zřídit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody.
  • Představitelé fotbalové ligy se dohodli s premiérem Andrejem Babišem (ANO), že při dodržování opatření nebude muset při nákaze jednoho hráče covidem-19 do karantény celý tým. Týmy se budou pravidelně před každým zápasem testovat. Dosud musela v případě výskytu nákazy koronavirem ve sportovních klubech do karantény celá mužstva.

Plošné zavedení roušek kritizují někteří opoziční politici. „Vláda opět přichází s plošným nošením roušek. Je to asi jediné řešení, které zná. Bez debat, vysvětlení či uveřejnění dat. Znovu se ukazuje, že vláda nezvládne připravit plán ani na víc než 14 dní dopředu,“ uvedl na twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Pokud by fungovala chytrá karanténa, kterou premiér sliboval už o Velikonocích, pokud by fungovalo masivní testování, nemusela by nyní vláda znovu zavádět roušky a znepříjemňovat tak lidem život,“ uvedla na twitteru ODS. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na stejné sociální síti uvedla, že by měl Vojtěch odpovědět na dotazy, co si slibuje od nošení roušek mimo třídu, proč jsou roušky povinné zrovna od 1. září a zda už hygienické stanice zvládají chytrou karanténu.

V Česku se za 169 dní od začátku šíření covidu-19 nemocí nakazilo přes 20 000 lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů koronaviru, do dnešního podvečera zatím 87. Dosud se tak nemocí v ČR nakazilo 20 098 lidí. Vyléčilo se jich 14 523, s covidem-19 zemřelo 399 pacientů. Rekordních 5816 aktuálně nemocných z dnešního rána do odpoledne kleslo na 5176. Podle dnes zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává Praha a Frýdecko-Místecko v zeleném prvním stupni rizika šíření nemoci, v ostatních regionech je riziko nulové nebo zanedbatelné.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...