Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od soukromí po hry

Česko

Veřejné debaty a kulaté stoly. Obecně prospěšná společnost Agora CE v minulém období uspořádala v Praze celkem sedm diskusí. Projekt podpořila především nizozemská ambasáda v Praze. Mělo to svůj důvod. Agora totiž při pořádání veřejných debat vychází z nizozemských zkušeností. Jednou z nejzajímavějších debat byla ta s názvem „Naše soukromí – věc veřejná?“ Proběhla loni 19. září v Galerii Langhans. Akce zaujala zejména mladší lidi, kteří se dobře orientují v soudobých technických vymoženostech. Zasvěceně diskutovali se skupinou lidí kolem Iuridica Remedia, která se dlouhodobě věnuje průniku odposlechů a kamerových systémů do soukromí občanů.

Účast však nebyla tak vysoká, jak by se vzhledem k důležitosti tématu dalo očekávat. Možná je to tím, že si nebezpečí sledování neuvědomujeme a nedoceňujeme ho. Agora CE v rámci této série organizovala dva typy debat. Do komornějších prostor Galerie Langhans byly situovány první dvě diskuse – kulaté stoly – o vzdělávání romských dětí a o tom, jak se v Česku učí dějepis. Obě měly velký úspěch, byly hojně navštívené a k jejich nadprůměrné úrovni výrazně pomohl i dobrý výběr hostů.

Formát veřejných debat měly diskuse o radarové základně, což je ve společnosti stále velmi žhavé téma. Návštěvnosti debaty pomohlo i to, že se organizátorům podařilo pozvat ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Téma další veřejné debaty bylo také velmi aktuální – byl to návrh nové knihovny na Letenské pláni.

Velkým překvapením bylo, že se do debaty příliš nechtělo architektům. Bylo velmi těžké je přemluvit k účasti. Jejich nechuť obhajovat veřejně svoje názory (ať už pro, či proti) byla značná. Architekti se svým přístupem značně liší od zástupců jiných profesí, kteří byli na debaty zváni.

Poslední ze série uskutečněných debat byla věnována možnému pořádání olympijských her v Praze. Tato debata byla poprvé uspořádána v rekonstruovaných prostorách ABF.

Očekávání, se kterými účastníci debaty přišli, se týkala zejména nových informací o tématu. Lidé se chtěli o pořádání olympijských her dozvědět více, chtěli znát argumenty odpůrců olympijských her či názor předních ekonomů nebo se zajímali o argumenty pro i proti, aby si mohli vytvořit podložený názor.

Debata byla věcná, zejména předseda Prahy Olympijské odkryl hodně své karty.

Celkově lze říci, že debaty splnily očekávání tvůrců projektu i jeho zadání. Diskuse se vydařily a měly i dobrou návštěvnost.

Oba typy debat byly navštěvovány jak stálými zájemci o debaty Agory, tak především studenty, což se podařilo zejména díky dobrému zacílení publicity na tuto skupinu. Ukázalo se, že pokud je téma k diskusi dobře zvolené a podaří se pozvat zajímavé hosty, debaty stále táhnou velké počty posluchačů.

Organizátoři doufají, že budou mít i nadále možnost veřejné debaty a kulaté stoly pořádat.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat