Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Óda na fotbal: tón udávala Barcelona

LONDÝN/PRAHA Nešlo ani na chvíli vydechnout. Za výjimečnou podívanou si fotbalisté Barcelony po prvním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Arsenalu zasloužili bez debat jedničku s hvězdičkou.

Na finále prestižní soutěže si fanoušci musí počkat až do 22. května. S velkou pravděpodobností ale nepůjde o vrchol sezony – překonat středeční fotbalový uragán nebude vůbec snadné.

V minulé sezoně vyhrál katalánský velkolklub rekordních šest trofejí, ale ani během maximálně podařeného roku nepotěšil fanoušky podle trenéra Josepa Guardioly lepším výkonem než při prvním čtvrtfinálovém duelu v Londýně. „Hráli jsme proti skvělému týmu. Ze strany soupeře to bylo opravdové fotbalové umění,“ připojil se k chvále trenér Arsenalu Arséne Wenger.

Náladu mírně zkazil Barceloně konečný výsledek. Než se Arsenal poprvé odhodlal ke střele, vypálili nápaditě kombinující hosté na brankáře Almuniu hned jedenáctkrát, přesto nakonec remizovali 2:2. Arsenal obvykle v anglické lize rád dává najevo, že mu na hřišti jde o to, ukázat fotbalovou krásu, tentokrát musel vsadit spíš na bojovnost.

Zápas byl skutečně plný paradoxů. Záznam z prvního poločasu šlo vysílat bez jediného střihu jako výběr nejlepších akcí. Jeden útok Barcelony za druhým vyvolával otázku: Kdy začnou padat góly? Kanonýr Zlatan Ibrahimovic ukázal do přestávky, že umí nechat vyniknout gólmana, po výměně stran Almuniovi stejnou příležitost dvakrát nedopřál a Barcelona se mohla kochat slibným náskokem. Až potom se začal probouzet také Arsenal. Pomohlo mu nasazení Thea Walcotta, který zvládl snížit tři minuty po příchodu na hřiště. S bolestí a sebezapřením bojoval Cesc Fábregas. Kapitán Arsenalu si vykoledoval penaltu. Pak ji také proměnil, a to už zřejmě se zlomenou nohou. Když nesl míč ze sítě, začal kulhat. Sezona pro něj skončila a možná přijde i o mistrovství světa. Tak velkou cenu musel zaplatit, aby jeho tým srovnal krok se zdánlivě nedostižným protivníkem.