Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Odboje se rozkládají na střepy

Česko

Pomník odbojů – Spor kolem oprav se táhne roky, monument už je nebezpečný

Ostuda Brna, hanba radnice, noční můra odbojářů. Pomník odbojů v Brně měl být největší skleněnou plastikou pod širým nebem, mění se ale v hromadu střepů. Střepů za čtyři miliony korun.

BRNO Politici na brněnské radnici volí ohledně pomníku tří odbojů silná slova, ostudnou stavbu ale stále nevyřešili. Skleněný monument na Nových sadech, za který dalo Brno čtyři miliony korun, odbojáři odmítají brát jako svůj pomník. A stavba je svému okolí stále nebezpečnější nejen kvůli střepům, ale i následkům venčení psů a močení lidí v jeho okolí.

Architekt Zdeněk Makovský a výtvarník Valér Kováč přitom stavbu plánovali jako největší skleněnou plastiku pod širým nebem v Evropě a stěny tří symbolických klínů vyzdobili nápisy o odboji z pera Ludvíka Kundery. Skleněné desky ale začaly už při odhalení pukat a dnes se z pomníku drolí střepy a lidé ho přirovnávají k veřejnému záchodku.

Radnice se ke svým milionům asi nedostane „Je to hanba města, o tom není sporu,“ připouští první náměstek primátora Daniel Rychnovský. Sám by rád vše urychlil. „Ideální by bylo, kdyby se podařilo najít způsob, jak věc urychlit mimosoudní cestou. Kdyby například pan Makovský souhlasil s tím, že nechá pomník odstranit na svoje náklady, i když je otázka, jak by to z právního pohledu pak bylo s náhradou škody způsobené městu. Muselo by se to důkladně prokonzultovat s právníky,“ domnívá se. Přípravu pozdržely personální změny na magistrátním odboru kultury.

Jenomže soud zatím dává zapravdu spíše Makovskému. Podle rozsudku, proti němuž se radnice odvolala, totiž architekt nemusí vracet peníze a ani pomník na své náklady odstranit. Přesto ani tvůrce nevylučuje dohodu. „Za poslední roky ale se mnou z nejvyššího vedení Brna nikdo nejednal, vždy dali na úředníky,“ sdělil včera LN Makovský. Tvrdí, že za vše může dodavatelská firma, která při práci nedodržela předepsaný postup, ale také vandalové a nedostatečná ostraha. Podle něj je nejvíce poškozeno místo týkající se protikomunistického odboje. Městu nabízí další opravu, podobně jako už před lety před původní popraskané tabule z čirého skla nalepil nové z pískovaného skla, které nejproblémovější místa překryly. Radnice neví, zda sama může pomník odstranit Fakticky je sice radnice majitelem pomníku, na své náklady ho ale odstraňovat nechce, alespoň během soudního sporu. I potom ale může mít problémy, protože několik tun skla bez poškození přemístit nejde a pomník je autorským dílem. „Je to velice zajímavý případ. na jedné straně můžeme tvrdit, že majitel si s podobným dílem může nakládat podle svého, na druhé jde ale o autorské dílo a je otázka složitého posouzení, nakolik jeho změny podmiňuje souhlas tvůrce,“ poznamenal architekt Jan Sapák, který je soudním znalcem pro posuzování autorství architektonických děl.

Dlouhodobým kritikem pomníku byla a je radnice městské části Brno-střed. Ta jej od počátku spíše než do blízkosti rušné křižovatky navrhovala postavit jinam. Urbanisté tehdy na stejné místo navrhovali obelisk, historikové zase například starou parní lokomotivu jako symbol prvního vlaku, který do Brna přijel v roce 1839. Představitelé magistrátu ale právě před deseti lety prosadili stavbu pomníku odbojů, který musel vzniknout ještě do konce roku 1999. Zimní lepení skel, která bylo třeba zahřívat, však spolu s prudkými změnami teplot urychlilo devastaci monumentu.

Památku odbojů radnice vyřešila jinak: u Justičního paláce v Rooseveltově ulici nechala předloni postavit za 1,5 milionu korun nový pomník. Pro jistotu z kovu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: