Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pryč s vládou, žádali odpůrci pozdějších důchodů. Pískali ale i na Babiše

Česko

  11:17aktualizováno  14:05
Odboráři nejpočetnějšího svazu KOVO z celé republiky ve středu protestovali v Praze. Důvodem je chystaná důchodová reforma a nová emisní evropská norma Euro 7. „Nejvíc nám vadí, že máme dělat do 68 let,“ znělo od demonstrantů, kterých dorazilo zhruba dva tisíce. Premiér Petr Fiala na akci reagoval slovy, že mu formát přijde zvláštní. „Mezi řečníky jsou strany od ANO po komunisty,“ řekl.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na demonstraci zdůraznil, že přišel kvůli pozvání. „Odboráři jste nejdůležitější,“ řekl k davu. „Vládě jsme předali zemi ve skvělé kondici,“ pokračoval. Babiš však dostal zatím nejchladnější reakce ze všech řečníků. Někteří lidé pískali. „Neohřívej si tady polívčičku, ty kapitalistickej hajzle. Odjeď si do daňových rájů,“ křičel na něj muž z davu.

Babiš však v projevu pokračoval. Podle jeho slov ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka bojuje proti důchodcům. Babiš také kritizoval i green deal. „Vždyť jsi ho podepsal ty,“ reagoval na něj další demonstrant.

Místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná řekla, že se stydí za současnou vládu. „Celé předsednictví bylo jedno velké fiasko,“ prohlásila. „Vláda udělala špinavou práci za ty, kteří chtějí zničit průmysl v Evropě,“ zdůraznila s tím, že ohrožuje desítky tisíc pracovních míst: „Milá vládo, vzpamatuj se.“

Podle místopředsedy SPD Radima Fialy už ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s odchodem do důchodu v 68 letech nepočítá. „Doufejme, že je to pravda,“ doplnil. Josef Středula prohlásil, že vláda neudělala za nehet práce.

Odboráři nejpočetnějšího svazu KOVO z celé republiky dorazili v před Strakovu akademii. (29. března 2023) | foto: Topič Petr

Slovo dostal i šéf odborů Škoda Jaroslav Povšík. Euro 7 automobilku podle něj úplně zabije. „Když jsme se dozvěděli o odchodu do důchodu v 68 letech, nemohli jsme tomu uvěřit. V některých profesích nelze ve Škodovce pracovat ani do šedesáti. Zároveň pro ty lidi nemáme žádná fyzicky méně náročnější místa. V tu chvíli z těchto lidí děláme sociální chudáky.“

Demonstranti podle něj mají všem vzkázat, že jejich srdce bije pro spravedlnost. Dav demonstrantů souhlasně křičel, a tleskal. Někteří dodali: „Proto jsme tu!“

Odboráři na závěr přednesli výzvu, ve které uvedli, že nesouhlasí s odchodem do důchodu v 68 letech. Na věk se nesmí podle nich sahat. „Vlády již více než 30 let slibují, že těžkým profesím zajistí dřívější odchod do důchodu. Za tu dobu se kromě slibů nic nestalo,“ řekl k podmínkám šéf odborů. Ten dále upozornil na Euro 7. Podle něj někteří lidé si nebudou moci auto dovolit.

„Vyzýváme vládu, aby zahájila diskuzi o důchodové reformě, a to se všemi politickými stranami a odborníky. Za druhé chceme, aby urychleně předložila návrh dřívějšího odchodu do důchodu pro náročné profese,“ stojí v podmínkách. Dále odbory požadují, aby se vláda zdržela strašení občanů návrhy, které ještě nemá dotažené. Na závěr demonstrace zazněla také česká hymna.

Těžko říct, proti čemu se protestuje, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala na středeční protest reagoval tím, aby lidé nesnižovali význam protestů. „Ale ta dnešní demonstrace nese v sobě určitě absurdní rysy. Jednak je to tak, že strany, které nevyhrály minulé volby, budou na této demonstraci vystupovat a myslím, že trochu zneužily odbory,“ řekl Fiala. Podle něj s odbory vláda vede pravidelně dialog na tripartitě a probírá s nimi všechny věci o sociálních otázkách včetně připravované důchodové reformy.

„Formát je to zvláštní. Mezi řečníky jsou strany od ANO po komunisty. Co se týká tématu, to mě taky překvapuje, protože jestli jsem to správně pochopil, tak se protestuje proti důchodové reformě, jejíž parametry vláda ještě neschválila – vedem o tom jednání včetně odborů. Těžko říct, proti čemu se protestuje,“ komentoval akci.

Současně také slíbil, že vláda dosáhne toho, aby se norma Euro 7 upravila.

Na Letné se dopoledne podle odhadů reportérky iDNES.cz sešlo několik stovek lidí. Těm se nelíbí chystaná důchodová reforma a nová emisní evropská norma Euro 7. Účastníci protestní akce s sebou měli transparenty i houkačky. „Důchod v 68 letech. Ne. Pryč s Fialovou vládou. Ano,“ stálo na hlavním transparentu. Na akci také dohlíželo několik policistů, kteří průvod doprovázeli až ke Strakově akademii.

Autobusem na protestní akci dorazila i skupina mužů z Jihlavy. „Demonstrujeme poprvé a za nás všechny,“ řekl jeden z mužů. „Nejvíc nám vadí, že máme dělat do 68 let,“ stěžoval si. Mezi demonstranty byla i padesátiletá Martina. „Jsem huťař, mám těžkou práci a nedokážu si představit dělat na jeřábu do 68. Chci klidný důchod, abych mohla v klidu vychovávat svoje vnoučata,“ řekla v momentě, kdy lidé hlasitě houkali a pískali.

Strop maximálně 60 let, zní z Ostravy

Mnozí z nich na akci dorazili z Ostravy. Shodli se na tom, že jejich těžká práce nejde dělat do tak dlouhého věku. Podle Davida z Ostravy je strop maximálně 60 let. Práce je podle něj fyzicky náročná. Huťaři a koksaři pracují podle jeho slov v těžkých podmínkách. Ještě před řečníky však organizátoři sháněli zdravotníka, kdy se jedné ženě udělalo špatně.

Protestní akce začala v 11:00 na Letné. Odtud se přes Letenské sady ke Strakově akademii vypravil průvod. Přesně v 11:30 dorazil průvod před Strakovu akademii, kde zaplnili celý prostor před vládou. „Pracovníci dopravy vstávají ve tři ráno. Tuhle práci nejde dělat do 68 let, a bez dopravy neuděláte nic,“ tvrdil Jan Slavík, místopředseda Odborového svazu dopravy. Vadí mu, že vláda nespolupracuje s opozicí.

Vláda v době demonstrace v Praze ale není. Bude zasedat v Jeseníku. „Velmi nás mrzí, že po ohlášení naší demonstrace vláda ohlásila, že si udělá výjezdní zasedání, protože jsme předpokládali, že budou mít možnost se vyjádřit. Přesto je chci pozvat, pokud budou mít zájem, klidně mohou na naší demonstraci vystoupit,“ řekl v týdnu Ďurčo.

Kritizují další zvyšování důchodového věku

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let. Požadují dřívější důchod pro náročné profese. Výhrady mají k podobě nové emisní normy Euro 7, obávají se rušení pracovních míst a propouštění. Vymezují se také proti přezkumu pravidel pro dovoz oceli z Číny a dalších států, vypočítal Ďurčo.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Centrála protest podporuje. „To, co se děje v poslední době, je důvod, aby i ČMKOS připravovala další možné protestní akce... Věřím, že vláda je schopna a měla by protestní hlas vyslyšet. Pokud ho bude přehlížet, jenom přikládá polínko k poměrně velkému požáru, který může vést k akcím daleko většího rozměru,“ uvedl předák ČMKOS Josef Středula.

Změny v systému penzí připravuje ministr práce Marian Jurečka. Jednat o nich chce v příštích dvou týdnech i s odboráři. Debatuje se o důchodovém věku, valorizacích či podmínkách předčasné penze. Jurečka však ve středu řekl, že nechce prosadit do zákona odsun věku pro odchod do penze na 68 let. Podle něj je potřeba zohlednit délku života či dobu a náročnost práce.

Zachovat se má i nynější penzijní spoření

Podle vládního programového prohlášení by měl mít důchod tři části – základní, zásluhovou a naspořenou. Základní část penze se stanoví s ohledem na důstojnost ve stáří i na finanční možnosti státu. V zásluhovém díle se odrazí výše odvodů a počet dětí. Ke spoření se má zřídit státní či veřejnoprávní fond.

Zachovat se má i nynější penzijní spoření. Povinná doba pojištění pro získání důchodu se má zkrátit. Umožnit se má dřívější penze pro náročné profese, přispívat na ni mají víc zaměstnavatelé. Podpořit se má práce v důchodovém věku, odpracované roky se mají víc zohlednit.

Smířili byste se s odchodem do důchodu v 68 letech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

NE4185
ANO1746
Autoři: , , ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...