Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odboráři zase vyjdou do ulic. A poteče prý i krev

Česko

  7:00
PRAHA - Poslanci dnes budou projednávat další část zdravotnické reformy. Po menší pauze proto o sobě dávají vědět odboráři. Naplánovali protestní happening a pochod Prahou. A poteče krev, varují také.

Naposledy táhlo odboráři centrem Prahy v polovině června foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ani ne po měsíční pauze se odboráři opět schází, aby vyjádřili nesouhlas se zdravotnickou reformou z dílny ministra Leoše Hegera (TOP 09). Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil včera vyzval ministra Hegera, aby přestal lidem lhát. Reforma podle něho pacientům nijak nepomůže. "Budou jen platit jako mourovatí," řekl také Zavadil.

Protestní akce začne symbolicky pět minut po dvanácté hodině před budovou ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí v Praze.
Odboráři se otázkám, jak bude happening přesně probíhat, vyhýbají. Účastníci akce se ale prý mají na co těšit, na pódiu totiž poteče krev.

Čtěte také


"Nebudu prozrazovat příliš z naší kuchyně. Zmíním jen to, že na pódiu se podíváme jednak do stomatologické ordinace, ale můžete se těšit také na to, že na pódiu poteče krev," řekla Radka Sokolová, místopředsedkyně odborové centrály. Krev by podle Sokolové měla z dobrovolníků téct zhruba hodinu. Na pódiu budou totiž názorně ukazovat, jaké nepříznivé dopady bude zdravotnická reforma podle odborářů mít.

"Nečekejte žádnou masovou akci, které se zúčastní tisíce nebo desetitisíce lidí. Bude to spíše komorní," dodala Dagmar Žitníková, šéfka zdravotnických odborů. K protestům se znovu přidá Asociace samostatných odborů, která při jednodenní stávce v červnu zorganizovala pochod Prahou. Průvod z Palackého náměstí vyrazí i dnes odpoledne.


Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...