Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odboráři zase vyjdou do ulic. A poteče prý i krev

Naposledy táhlo odboráři centrem Prahy v polovině června | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naposledy táhlo odboráři centrem Prahy v polovině června | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Poslanci dnes budou projednávat další část zdravotnické reformy. Po menší pauze proto o sobě dávají vědět odboráři. Naplánovali protestní happening a pochod Prahou. A poteče krev, varují také.

Ani ne po měsíční pauze se odboráři opět schází, aby vyjádřili nesouhlas se zdravotnickou reformou z dílny ministra Leoše Hegera (TOP 09). Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil včera vyzval ministra Hegera, aby přestal lidem lhát. Reforma podle něho pacientům nijak nepomůže. "Budou jen platit jako mourovatí," řekl také Zavadil.

Protestní akce začne symbolicky pět minut po dvanácté hodině před budovou ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí v Praze.
Odboráři se otázkám, jak bude happening přesně probíhat, vyhýbají. Účastníci akce se ale prý mají na co těšit, na pódiu totiž poteče krev.

Čtěte také


"Nebudu prozrazovat příliš z naší kuchyně. Zmíním jen to, že na pódiu se podíváme jednak do stomatologické ordinace, ale můžete se těšit také na to, že na pódiu poteče krev," řekla Radka Sokolová, místopředsedkyně odborové centrály. Krev by podle Sokolové měla z dobrovolníků téct zhruba hodinu. Na pódiu budou totiž názorně ukazovat, jaké nepříznivé dopady bude zdravotnická reforma podle odborářů mít.

"Nečekejte žádnou masovou akci, které se zúčastní tisíce nebo desetitisíce lidí. Bude to spíše komorní," dodala Dagmar Žitníková, šéfka zdravotnických odborů. K protestům se znovu přidá Asociace samostatných odborů, která při jednodenní stávce v červnu zorganizovala pochod Prahou. Průvod z Palackého náměstí vyrazí i dnes odpoledne.


Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...