Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Odbory demonstrovaly proti korupci

Česko

  17:28
PRAHA - Zhruba pět stovek lidí se dnes v Praze zúčastnilo odborářské demonstrace proti korupci. Na odhadu počtu demonstrantů se shodla policie i předáci pořádající Asociace samostatných odborů (ASO), kteří ale původně počítali s desetinásobnou účastí. Po mítinku, který trval asi 40 minut, se demonstranti vydali na pochod ke sněmovně.

Odborářská demonstrace na Palackého náměstí, 25. listopadu 2011 foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Nedaleko od ní zhruba po dvou hodinách kolem 14:00 protestní akce skončila. Podle policie se obešla bez incidentů. Organizátoři protestu připravili výzvu pro poslance. Chtějí po nich zřízení parlamentní komise, která by na vyšetřování korupčních afér dohlížela.

Odborářská demonstrace na Palackého náměstí, 25. listopadu 2011

"Tato zem je naším společným domovem a nedovolíme ji dál rozkrádat. Korupce výrazně snižuje životní úroveň obyvatelstva," uvedli odboráři ve výzvě. Komise by měla podle předáků být "za účasti občanské veřejnosti".

Odboráři v textu výzvy poukazují na aféru kolem nucené správy IPB, nákup obrněných transportérů Pandur, modernizaci tanků, případ Diag Human, Opencard či pochybnosti kolem ProMoPro. Ani jeden případ podle nich nebyl dostatečně vysvětlen, a přitom se objevují už další podezření. V prohlášení odbory píšou dál o privatizaci Mostecké uhelné společnosti či plzeňské Škodovky i o elektronických zdravotních knížkách IZIP.

Jiří Paroubek šel kolem a pozdravil se s odborovými předáky.

Petici předali místopředsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD).

Zaorálek na následné tiskové konferenci prohlásil, že v principu snahu odborů o dohled nad vyšetřováním korupce podporuje. Jak řekl, debatě o ustanovení takové komise se nebrání. "Nesouhlasím s tím, že ty komise jsou zbytečné," řekl. Odborářům slíbil, že o jejich návrzích bude hovořit nejen ve vedení sněmovny, ale předloží je přímo sněmovně i svému poslaneckému klubu.

Předáci odborářů seřazeni na pódiu při odborářské demonstraci proti korupci

Podle předáka ASO Bohumíra Dufka demokracie v Česku nefunguje. "Kmotrové ovládají stranické kandidátky a sekretariáty," uvedl. Podle něj Nečasova vláda před korupcí klečí. Odboráři vyzývali k jednotě. Jednotlivé skupiny ve společnosti by se prý neměly "nechat rozeštvat" a nespokojení lidé by se měli hlasitě ozvat.

PSALI JSME:

Podle předáka ASO Bohumíra Dufka demokracie v Česku nefunguje. "Kmotrové ovládají stranické kandidátky a sekretariáty," uvedl. Podle něj Nečasova vláda před korupcí klečí. Odboráři vyzývali k jednotě. Jednotlivé skupiny ve společnosti by se prý neměly "nechat rozeštvat" a nespokojení lidé by se měli hlasitě ozvat.

Odboráři pochodují k parlamentu, 25. listopadu 2011.

Odboráři svou akci původně plánovali do 16:00. Hodinový mítink byl nakonec kratší a asi 500 jeho účastníků prošlo Prahou k dolní komoře také rychleji.

Omezení dopravy po trase od Palackého náměstí ke sněmovně, s nímž počítal magistrát, tak provoz výrazně neovlivnilo.

Aktivista Zdeněk Ponert, narušitel odborářské demonstrace na Palackého náměstí

Odborářské shromáždění se na Palackého náměstí pokusil narušit jen aktivista Zdeněk Ponert. Na akci dorazil se svou dodávkou s reproduktory.

Vylezl na vozidlo a do mikrofonu skandoval. Podle něj je Palackého náměstí český Hydepark, kde se každý může vyjádřit. Přijel prý proto, aby dal účastníkům demonstrace k tomu možnost. Nabízel jim, aby promluvili ze střechy jeho auta. Po výzvách policie z vozu slezl.

Policista legitimuje aktivistu Zdeňka Ponerta, narušitele odborářské demonstrace

Asociace samostatných odborů:

ASO má podle svého vedení asi 200 000 členů a zastřešuje 14 odborových organizací.

Patří mezi ně například vlivné Odborové sdružení železničářů či Lékařský odborový klub.

Na dnešním shromáždění vystoupili nejen jejich šéfové. Podpořili je i aktivisté z organizace ProAlt, šéfka zdravotnických odborů či ekonomka Ilona Švihlíková.

Autoři: ,