Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odbory hrozí stávkou

Česko

Zaměstnanci nemocnic chtějí zastavit Julínkův plán převodů na akciové společnosti

PRAHA Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka čeká horké jaro. Pokud neustoupí od svého záměru převést fakultní nemocnice a zdravotní pojišťovny na akciové společnosti, musí se připravit na masivní protesty zdravotníků, které mohou vyvrcholit stávkou.

Odhodlání sáhnout i k radikálním krokům potvrdili včera zástupci 54 organizací Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče z fakultních nemocnic a dalších ministerstvem přímo řízených organizací. Právě těch se má změna právní subjektivity týkat.

Připojit se chtějí i zaměstnanci sdružení v Lékařském odborovém klubu a další organizace. Protesty podpoří i Českomoravská konfederace odborových svazů.

Odboráři Julínkovi vyčítají, že změny právní formy zdravotnických zařízení z příspěvkových organizací státu na akciové společnosti jsou ve skutečnosti přípravou k privatizaci. Tvrdí, že zaměstnanci, kteří přijdou o státem garantované platy, si automaticky na výplatách pohorší. A že nemocnice a další subjekty budou pod tlakem ziskovosti nuceny omezovat méně rentabilní obory, což se odrazí v dostupnosti péče.

Převod zdravotních pojišťoven na akciovky prý zase odčerpá ze systému finanční prostředky z veřejného zdravotního pojištění do soukromých rukou a ty pak budou chybět na zaplacení péče.

„Myslíme si, že vše se dá řešit v nonprofitním režimu. Řešení jsme navrhli v paragrafovém znění už v roce 2006, bylo dokonce načteno i ve sněmovně. Není důvod, proč ho teď neoprášit,“ říká předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Zdravotnická zařízení by tak mohla získat podobnou právní subjektivitu, jakou mají vědecká a výzkumná pracoviště. „Ty nástroje jsou použitelné pro celý neziskový sektor,“ tvrdí Schlanger. Z pojišťoven by se podle Schlangera měly stát nekapitálové veřejnoprávní korporace. „Chceme ve zdravotnictví změnu, ale ne špatně naprojektovanou, naplánovanou ve prospěch nových majitelů nemocnic a pojišťoven.“ Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že chystané změny nemocnic i pojišťoven žádnou privatizací nejsou. „Nic takového neplánujeme. Těžko tedy můžeme nějakou privatizaci zastavovat,“ říká mluvčí Tomáš Cikrt.

Julínek tvrdí, že na jeho reformě pacienti vydělají. Nemocnice a pojišťovny ve formátu obchodních společností budou podle něj lépe a efektivněji řiditelné, snáze kontrolovatelné a s jasně vymezenou odpovědností managementu. Prostřednictvím transformovaných zdravotních pojišťoven chce více tlačit na kvalitu a dostupnost péče.

„Jejich výzvám není možné vyhovět. Požadavky jsou částečně nesmyslné a jdou i proti samé podstatě chystané reformy. A té se vzdát nechceme,“ uvedl Cikrt. Odmítl také tvrzení, že by v akciových společnostech byly a priori nižší platy. Argumentoval příkladem jihočeských nemocnic, jejichž zaměstnanci si po převodu na akciovky naopak platově polepšili. Přesný scénář protestních akcí ještě budou odbory dolaďovat. Časově by měly být směrovány do doby před projednáním paragrafovaných znění sedmi Julínkových reformních zákonů vládou a před jejich příchodem do parlamentu. Tedy v průběhu května až června.

***

„Jejich výzvám nelze vyhovět. Požadavky jsou částečně nesmyslné...“

Autor: