Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Odbory nesmí přerušit výrobu

Česko

Zákoník práce se změní. Všechny odborové organizace mají stejná práva, rozhodl Ústavní soud

PRAHA Zakázat práci přesčas. Přerušit výrobu. Kontrolovat dodržování všech pracovněprávních předpisů v podnicích. Až do včerejška byla tato a mnohá další opatření v kompetenci hlavních odborových organizací v zemi. Rozhodnutí Ústavního soudu jim však tyto pravomoci odepřela.

Ústavní soud včera vyhověl žádosti Hospodářské komory ČR z října 2006 a vypustil ze zákoníku práce 11 ustanovení, která podle jeho nálezu odporovala Ústavě ČR. „Odborová organizace by byla nadána pravomocí vrchnostensky rozhodnout a zasáhnout do práv zaměstnavatele. Takové právo nelze dovodit ani z ústavy, ani z žádné závazné mezinárodní smlouvy,“ řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler.

Žádost Hospodářské komory o oslabení pravomocí odborů podpořili i poslanci nynějších vládních stran v čele s ODS. Požadovali zrušení či změnu asi 30 ustanovení. Podle nich je do zákoníku práce prosadila těsně před parlamentními volbami v roce 2006 levicová vláda Jiřího Paroubka v zájmu získat volební podporu odborářů.

Poslanec Marek Benda, který včera před Ústavním soudem vystupoval jako jeden z kritiků zákoníku, zdůraznil, že zákoník práce po úpravách z léta 2006 delegoval některé pravomoci státu na odbory. „Není přípustné, aby odbory mohly cokoliv přikazovat a zakazovat zaměstnavatelům. To musí být výhradně v kompetenci státních orgánů,“ řekl Benda LN.

Kromě omezení výše zmíněných kontrolních pravomocí také ústavní soudci zrušili nadřazenost hlavních odborových centrál nad menšími odborovými organizacemi a zaměstnaneckými radami. Pakliže se odboráři z různých svazů na jednom pracovišti v budoucnosti navzájem nedohodnou, nemusí zaměstnavatel uzavírat kolektivní smlouvu s nejsilnější odborovou organizací, jak tomu bylo doposud. „Jakékoliv zvýhodňování některých odborových organizací v rámci podniku nebo odvětví na úkor jiných je nepřípustné,“ uvedl Güttler. S tím souhlasí i předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Jeho odborový klub byl podle současných právních norem podřízen dominantní odborové organizaci ve zdravotnictví - Odborovému svazu zdravotnictví a sociální péče.

„Velké odborové organizace měly možnost „masírovat“ menší, což jsme považovali za diskriminaci,“ uvedl Engel. Zároveň připustil, že nyní může mezi různými odborovými organizacemi vypuknout řevnivost a může dojít ke ztížení vyjednávání se zaměstnavateli.

Marcela Kubínková, místopředsedkyně hlavní odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) - připustila, že nižší vliv odborů se projeví v horším postavení zaměstnanců. Zaměstnavatelé však budou muset i nadále konzultovat propouštění zaměstnanců s odbory.

Podle premiéra Mirka Topolánka umožní rozhodnutí Ústavního soudu kabinetu zahájit přípravu novely zákoníku práce. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase bude novela směřovat k liberálnějšímu a pružnějšímu trhu práce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!