Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Odbory ve Škodě hrozí stávkou

Česko

Odboráři se letos kvůli krizi ve svých platových nárocích mírní, přesto nejsou ochotni přijmout vše. Dokládají to kolektivní vyjednávání v největší automobilce a největší huti v Česku.

PRAHA Výsledek diskuse o platech pro následující období nemohl být v mladoboleslavské Škodovce a ostravském ArcelorMittal rozdílnější. Zatímco oceláři kývli na zachování stávajících platů a jednorázovou odměnu, škodováci jsou kvůli nízké nabídce zaměstnavatele připraveni zastavit práci.

„Při kolektivních vyjednáváních o nových smlouvách se řídíme zejména aktuální situací jednotlivých podniků. Přihlížíme také ke stavu, v jakém se nachází celý obor jejich podnikání,“ vysvětlil rozdílné přístupy Josef Středula, předseda odborového sdružení Kovo.

Vyjednávání odborů s největší automobilkou v zemi a s ocelářským gigantem z Ostravy tak odrážejí odlišný vývoj v jednotlivých odvětvích. ArcelorMittal Ostrava loni kvůli celosvětové krizi vyrobil zhruba o 40 procent méně oceli než v běžných letech. Navíc byl kvůli snížené poptávce nucen v loňském roce propustit více než tisícovku zaměstnanců. Nyní největší tuzemská huť zaměstnává zhruba šest tisíc lidí.

Tíživou ekonomickou situaci firmy si uvědomují i odborářští předáci. „Ambice byly větší, zaměstnanci měli větší očekávání, v této situaci to ale bylo zřejmě maximum možného, čeho jsme mohli dosáhnout,“ zhodnotil dojednanou kolektivní smlouvu Vítězslav Prak, předseda Rady odborů OS KOVO ArcelorMittal Ostrava. Za kompromis považuje výslednou dohodu i samotné vedení firmy. „Jednání byla letos dlouhá a velmi náročná. Jsme rádi, že se nám se zástupci odborů podařilo dohodnout na kompromisním řešení přijatelném pro obě strany,“ uvedl v tiskové zprávě personální ředitel firmy Ctirad Lolek.

Nová smlouva byla uzavřena na tři roky, její mzdová část však bude platit pouze jeden rok. V říjnu se však chce vedení hutě znovu sejít s odboráři a přehodnotit mzdové podmínky zaměstnanců podle aktuálního stavu ve firmě. Do té doby zůstane průměrná mzda ve firmě necelých 30 tisíc korun. Zaměstnanci však dostanou jednorázovou roční odměnu ve výši tři tisíce korun. O stokorunu měsíčně se pracovníkům zvýší i firemní příspěvek na penzijní připojištění. Ten dosud ročně činil 5540 korun a v loňském roce na něj huť vynaložila celkem téměř 36 milionů korun.

Výrazně odlišná situace však panuje v mladoboleslavské Škodovce. Tam místní odboráři odmítli první návrh nové kolektivní smlouvy, která počítá s jednorázovou platbou ve výši tisíc korun a s růstem tarifních mezd od května a listopadu vždy o jedno procento. Vyplývá to ze včerejšího vydání časopisu Škodovácký odborář.

„Naším cílem není vyvolávat nepokoje. Jestliže však dohoda v mateřské firmě v Německu poskytuje navýšení platu až o 4,2 procenta a zaručuje nulové propouštění až do konce roku 2014, je pochopitelné, že Škodovka, která loni patřila k úspěšným součástem koncernu, bude svými požadavky tuto hranici atakovat,“ vysvětlil Středula, proč odboráři nabídku odmítli a snaží se vyjednat lepší podmínky.

Zaměstnanci automobilky si totiž velice dobře uvědomují, že firma na tom není vůbec špatně. V loňském roce výroba ve Škodě Auto poklesla jen o 1,2 procenta a firma nebyla nucena snižovat stavy kmenových zaměstnanců. Proto jsou zaměstnanci ochotnější bojovat za výhodnější podmínky i pomocí stávky.

Podle předsedy odborů ve Škodě Auto Jaroslava Povšíka by k protestním akcím nedošlo dříve než v dubnu. „Zaměstnanci však tentokrát nesmějí očekávat neskutečná čísla,“ cituje Povšíka odborářský časopis. Průměrná mzda dělníků ve Škodovce činí zhruba 26 500 korun. Firma zaměstnává celkem 24 tisíc lidí.

***

ArcelorMittal

Protest akcionářů Před sídlem ocelářského gigantu v Ostravě se včera sešlo sedm menšinových akcionářů firmy, kteří protestovali proti nevyplácení dividend. Akcionářům se nelíbí, že firma převádí desítky miliard korun zisku na účet nerozděleného zisku z minulých let. Minoritní vlastníci využili včerejšího konání valné hromady, aby upozornili na svou nespokojenost. Drobní akcionáři si již v minulosti stěžovali na postup firmy u řady českých i mezinárodních institucí. „Dnes jsme neprotestovali přímo proti valné hromadě, ale snažíme se využít každou příležitost, kdy nás představenstvo může vidět, i lidé z fabriky, abychom upozornili na ten problém, který nás nejvíce trápí. I soud nám dal za pravdu, že je to věc špatná,“ uvedl včera zástupce protestujících minoritních akcionářů Jiří Psota.

Autor: