Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Odcházím, aby labouristé vládli

Česko

Britský premiér Brown oznámil, že začne jednat s liberály. Odchod prý usnadní jednání

LONDÝN/PRAHA V Británii včera zavládl povolební zmatek. Obě hlavní strany, labouristé a konzervativci, se přetahovaly o „třetího vzadu“ - liberální demokraty. S jejich vůdcem Nickem Cleggem se setkal jak šéf toryů David Cameron, tak britský premiér Gordon Brown. Ke komu se ale liberálové připojí? To zůstávalo nejasné.

Nejdříve přinesla média zprávu, že se ve volbách vítězným konzervativcům podařilo dosáhnout předběžné dohody s liberálními demokraty, jejichž hlasy potřebují pro získání nadpoloviční většiny v parlamentu. Televize Sky News oznámila, že obě strany dosáhly „rámcové dohody“ o spolupráci, s níž ale ještě musejí souhlasit poslanci a další přední členové obou stran.

Jenže už předtím se objevily i zprávy o „dvojí hře“ Nicka Clegga. Ten totiž sice hned v pátek začal vyjednávat s konzervativci, během víkendu se ale v tichosti scházel i s poraženými, dosud vládnoucími labouristy. Obě strany se ale význam schůzky s Gordonem Brownem snažily bagatelizovat s tím, že šlo jen o běžný přátelský pohovor. Ostatně součet křesel obou stran by jim na získání nadpoloviční většiny v Dolní sněmovně nestačil...

Jenže další včerejší dění ukázalo, že tato schůzka nebyla tak bezvýznamná a že si na ní vůdci leccos řekli a slíbili. Gordon Brown totiž z ničeho nic odpoledne oznámil, že jeho labouristé začnou oficiálně jednat o nové vládě právě s liberály. A aby takové rozhovory usnadnil, do září odstoupí z čela strany. Vyhoví tak Cleggovi - ten totiž již několikrát naznačil, že nesouhlasí s tím, aby nepopulární Brown dále zůstával ve funkci. „Pan Clegg mě informoval, že chce pokračovat ve svém dialogu s konzervativci. Zároveň si ale přeje diskutovat i s labouristickou stranou,“ citovala Browna agentura Reuters. Poté dodal, že „nebude zůstávat ve své funkci déle, než je potřebné“. Konkrétní datum svého odchodu nezveřejnil. Podle svých slov ale doufá, že se nový labouristický lídr ujme funkce do stranické konference v září.

Podle první včerejší reakce je ale vidět, že Nick Clegg zatím na žádnou nabídku nekývl a nechává si všechna vrátka otevřená. Brownovo rozhodnutí označil za „důležitý krok, který by mohl zajistit vytvoření stabilní vlády, po které každý touží“. Už ale nedodal, jak se k této nabídce liberální demokraté postaví. I když mají názorově mnohem blíže k labouristům, Clegg poté totiž potvrdil, že nadále vyjednávají i s konzervativci.

Deník The Daily Telegraph na svých internetových stránkách nastínil, jak by mohla spolupráce obou názorově odlišných stran vypadat. Liberální demokraté by prý nezasedali přímo v kabinetu, obě strany by ale vytvořily společné výbory, kde by se dohadovaly na důležitých otázkách - zvláště pak ekonomice a ústavní reformě.

Jak ale překonat jeden z největších sporů - o změnu volebního systému? Liberální demokraté totiž nehodlali slevit ze svého požadavku, aby byl místo většinového systému v Británii zaveden poměrný. Pro konzervativce je ovšem tato možnost naprosto nepřijatelná. Podle hlavního vyjednávače George Osborna dali proto konzervativci liberálům tuto nabídku: Jestliže chcete změnit volební systém, tak ať o tom hlasují občané v referendu. Bude se to Cleggovi zamlouvat?

Autor: