Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odchod lékařů? Jde jen o peníze

Česko

PRAHA „Současná protestní akce českých lékařů Děkujeme, odcházíme by neměla předstírat reformní étos, když jde hlavně o peníze,“ tvrdí uznávaný neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Nátlak lékařů má podle něj určitou legitimitu, kterou však ztrácí formou provedení. „Jakékoli akce, které vedou k nátlaku na establishment, jsou a vždycky budou v zásadě o penězích. Podat to jako zásadní proreformní hnutí není správné, tak to určitě nezačalo,“ prohlásil Beneš.

„Co si pamatuju, tak to bylo ze začátku o penězích, v druhé řadě o postgraduálním vzdělávání a až pak o úhradové vyhlášce, což pokud vím, tak ti mladí lékaři dost ani dobře nemají tušení, co to je,“ dodal Beneše ve víkendovém pořadu Otázky Václava Moravce v ČT.

Heger si najímá poradce, aby naše hnutí zničil, tvrdí Kubek Odboráři a zástupci profesních organizací si však nadále stojí za svým: tedy že akce je největším proreformním hnutím v českém zdravotnictví za posledních dvacet let. „Je jasné, že čím víc se utratí za platy lékařů, tím méně zbude na kšefty nejrůznějších zlodějů, korupčníků a mafiánů,“ vysvětlil prezident lékařské komory Milan Kubek.

Kubek navíc obvinil ministra Leoše Hegera (TOP 09), že dělá vše pro to, aby proreformní hnutí ve zdravotnictví zničil a zašlapal. Úřad si prý z peněz daňových poplatníků najímá PR agenturu, která v médiích „kydá hnůj na lékaře“.

Kubek zdůraznil, že není cílem protestu vyhnat lékaře do ciziny, ale zlepšit jejich pracovní podmínky a zajistit dodržování zákoníku práce. V rámci akce Děkujeme, odcházíme podaly výpovědi z českých nemocnic již téměř čtyři tisíce lékařů.

Expertka Světové banky Hana Brixi v ČT uvedla, že počtem lékařů na populaci je Česko v lehkém nadprůměru nad úrovní vyspělých zemí - s počtem 3,6 lékaře na 1000 obyvatel oproti 3,2 lékařů ve vyspělých zemích. Tam jich ale přibývá.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...