Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úplně odejdu z politiky, oznámil Nečas. Do konce období bude poslancem

Česko

  12:29aktualizováno  14:31
PRAHA - Končící premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že se úplně stáhne z politiky. Jako poslanec doslouží volební období a pak už nebude kandidovat. Nečas to řekl při příchodu na výkonnou radu ODS.

Petr Nečas na výkonné radě ODS. foto: ČTK

Širší vedení ODS řešilo, koho vybere jako kandidáta na premiéra. Největším favoritem je první místopředseda ODS Martin Kuba, který také stranu povede až do kongresu.

Nezvykle hovorný Nečas

Petr Nečas byl nezvykle hovorný. Zatímco první místopředseda Martin Kuba po něm převezme otěže ODS, sestavením vlády by prezident mohl pověřit jiného straníka, míní odcházející premiér Nečas.

ROZHOVOR S PETREM NEČASEM ČTĚTE ZDE:

Kuba ovšem nemusí být po chuti koaličním partnerům TOP 09 a seskupení LIDEM, zejména kvůli vazbám na "hlubockého knížete" Pavla Dlouhého. Vedle něj dále padají jména místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila, dalšího místopředsedy a ministra spravedlnosti Pavla Blažka či ministra dopravy Zbyňka Stanjury. Ten při příchodu na jednání neřekl jasně, zda by se chtěl Kubovi postavit.

Ze hry je určitě šéfka sněmovny Miroslava Němcová, která podle informací LN o funkci premiérky nestojí. "Vyjednávat s koaličními partnery bude grémium," oznámil po jednání Kuba, který za ODS Petru Nečasovi poděkoval. Žádné jméno na premiérský post z jednání nevzešlo. "Kongres zvolil vedení strany, s tím ta jména kandidátů korespondují. Ale musíte to pár dní vydržet," řekl Kuba.

"Obecně si umím představit možnost, že by někdo vedl ODS a někdo jiný by byl premiérem," podotkl Nečas, který se dopoledne sešel v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. V 18 hodin mu na Hrad přinese demisi.

Nečas oznámil rezignaci v neděli večer v návaznosti na skandál kolem jeho pravé ruky Jany Nagyové, která skončila spolu s dalšími ve vazbě. - O RAZII A ZATÝKÁNÍ ČTĚTE ZDE:

Rozvod dál běží

Podle Nečase prezident Zeman nepreferuje předčasné volby, jak požaduje opozice. "Prezident může na politiky zapůsobit, ale nemůže dávat dohromady stodvacítku hlasů, která se zasadí o rozpuštění sněmovny," řekl v rozhovoru Zemanův kancléř Vratislav Mynář - ČTĚTE ZDE.

Ani události posledních dní nic nezměnily na tom, že se Petr Nečas rozvádí s manželkou Radkou, kterou nechala Nagyová sledovat vojenskými špiony. "Co jsem oznámil minulý týden, platí," řekl Nečas. V minulém týdnu zveřejnil, že u soudu požádal o "nesporný rozvod", ke kterému se jeho žena připojila. 

Razie, která vedla k pádu vlády

 • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
 • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
 • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
 • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
  Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
  Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
 • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
 • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:

  

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!