Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Odešli klasikové fotografie

Česko

Česká fotografie přišla v sobotu o dva významné umělce. Ve věku 90 let zemřel Ladislav Sitenský, ve věku 67 let Jan Reich

Nekrolog

Ve věku devadesáti let zemřel Ladislav Sitenský, jehož jméno bude navždy spojeno s fotografickými snímky ze života našich letců ve Velké Británii. Jeho reprezentativní kniha o 312. peruti britského Královského letectva (RAF), u které sloužil jako oficiální fotograf Inspektorátu československého letectva a byl svědkem například bojů u francouzského přístavu Dunkerque, však skončila po únorovém převratu v roce 1948 ve stoupě.

Sitenský se potom uchýlil k tvorbě kalendářů a podobně neutrálním, ale vždy profesionálně skvěle ztvárněným tématům, jako byl vodácký soubor Na řeku, turistický cyklus z cest po jižních Čechách Putování na kole, Praha stověžatá a Praha mého mládí. Pracoval také pro cestovní kancelář Čedok a dokumentoval jedinečnou výstavu Expo 58 v Bruselu.

Aparát vzal poprvé do ruky už ve čtrnácti letech na gymnáziu. Tatínek, který budoval na ministerstvu obchodu námořní flotilu nové republiky po říjnu 1918, mu koupil malý přístroj značky Baldax. O čtyři roky později s ním pořídil cenné snímky z pohřbu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka či ze sokolského sletu a stal se žádaným spolupracovníkem obrázkových časopisů. Začal studovat architekturu a po zavření vysokých škol fotograficky zaznamenal příjezd německých okupantů.

Jméno Ladislava Sitenského nese krom řady mistrovských fotografií a publikací také planetka č. 5998, kterou objevil v září 1986 na jihočeské Kleti astronom Antonín Mrkos. Po listopadu 1989 byl povýšen na plukovníka a před dvěma roky dostal medaili Za zásluhy o stát. V roce 2005 jsme v létě mohli v zahradách Pražského hradu obdivovat jeho expozici Hrdinové Albionu. Byl ženat s Francouzkou Paulette, jež zemřela před devíti lety, měl dva syny a dceru.

Otřiadvacet let mladší byl Jan Reich, který podlehl rakovině. Patřil k předním autorům krajinářské a městské fotografie, kteří pracovali s černobílým materiálem na velkoformátovém deskovém přístroji.

Před studii na pražské FAMU si přivydělával jako betonář, osvětlovač a dělník v cirkusech. V roce 1968 emigroval do Francie, po devíti měsících se vrátil zpět a živil se prodejem svých pohlednic a příspěvky do turistických knížek, zároveň však jedinečným způsobem zachytil komunistickým režimem devastovaná místa a zákoutí velkoměstských čtvrtí Libeň, Holešovice a Smíchov v cyklu Mizející Praha (1971-1974). Poprvé samostatně vystavoval v roce 1971 v Činoherním klubu. Jeho vynikající kolekce Bohemia (2005), jež vznikala deset let a v níž představil českou krajinu, vyhrála jako Kniha roku cenu Magnesia Litera.

Po listopadu 1989 se Jan Reich dočkal dalších zasloužených docenění, publikace Vltava a Praha (2001) obdržela titul Nejkrásnější fotografická kniha. Je zastoupen ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea, Moravské galerie v Brně, Centra George Pompidou v Paříži či The Museum of Fine Arts v Houstonu.

Se ženou Janou měl tři dcery.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

***

Dva velikáni české fotografie Ladislav Sitenský

Narodil se 7. srpna 1919 v Praze.

Dík otci, který pracoval v diplomacii, mohl jako dítě školou povinné hodně cestovat. Fotit začal ve čtrnácti letech. V roce 1938 začal studovat architekturu, po odchodu do exilu sloužil v Británii u letectva.

Sitenského fotografie ze života pilotů patří k nejpůsobivějším dokladům této důležité epizody českých a slovenských dějin.

Jan Reich

Narodil se 21. května 1942 v Praze. Po maturitě pracoval jako stavební dělník, rekvizitář, osvětlovač, dělník v cirkuse Evropa a Cirkuse Kludský. V letech 1965 až 1970 studoval fotografii na FAMU v Praze. V roce 1968 emigroval do Francie, kde pobyl devět měsíců, nakonec se vrátil zpět do tehdejšího Československa. Od roku 1970 byl profesionálním fotografem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!