Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odevzdej.cz - a systém tě ohlídá

Česko

Plagiáty na vysokých školách dostaly dalšího hlídače, týká se to i seminárních prací

OLOMOUC/BRNO Podvodná tvorba vysokoškolských prací systémem „vykopíruj a vlož“ dostala další ránu. Univerzity začnou v počítačích kromě diplomových prací kontrolovat i další tvorbu studentů. Díky systému Odevzdej.cz se tresty za podvod mohou dotknout třeba hned posluchačů prvních ročníků. A dokonce i středoškoláků.

Zkušenosti s podobnými systémy už univerzity mají. Dvacet tuzemských vysokých škol je od loňského roku zapojeno do projektu Theses.cz, který rozpoznal opsané pasáže v závěrečných pracích jejich studentů. Jen letos například na Univerzitě Palackého odhalili tři závěrečné práce, které se z více než šedesáti procent shodují s jinými. „Takovým případům věnujeme mimořádnou pozornost, řeší je osobně prorektor pro studijní záležitosti ve spolupráci s příslušnými proděkany,“ poznamenal kancléř univerzity Rostislav Hladký. Proto se po systému kontroly závěrečných prací zapojili i do projektu umožňujícího kontrolu jakýchkoli písemných dokumentů. A podobně se na Moravě zachovala i Ostravská univerzita.

Nový systém Odevzdej.cz připravil vývojový tým informatiků Masarykovy univerzity. Využívat ho mohou nejen vysokoškolští pedagogové, ale také třeba středoškolští profesoři či soukromé osoby, které se chtějí ujistit o „pravosti“ textu. „Vznikl na základě podnětů z řad učitelů nejen vysokých škol, kteří upozorňovali na to, že studenti neopisují pouze při závěru studia,“ podotkla manažerka projektu Jitka Brandejsová. Pedagogové si v systému mohou zřídit takzvanou odevzdávárnu, kam studenti svoje práce v elektronické podobě uloží. Unikátní program porovnává velké množství dokumentů a v krátkém čase vyhledává také ve zdrojích stažených z internetu, například v otevřené encyklopedii Wikipedia. „Systémy vzájemně spolupracují, a tak se zvyšuje pravděpodobnost odhalení podezřelých souborů,“ podotkl vedoucí projektu Michal Brandejs z Masarykovy univerzity.

„Odevzdej. cz je zajištěn proti virům, automaticky převádí práce do takového formátu, aby se k nim dostal i běžný uživatel bez použití placených licencí. Funguje nejen pro angličtinu, ale také pro češtinu a slovenštinu,“ řekla Brandejsová. Program dokáže odhalit přesně opsané pasáže, ale i ty, kde nepoctivý autor alespoň pro zametení stop přeházel části textu. „Pokud dotyčný vše nepřepíše vlastními slovy, systém ho odhalí,“ potvrzuje Brandejsová. Informatici slibují, že zanedlouho bude možné vyhledat podezřelé soubory v celém internetu.

Systém odhalování plagiátů v závěrečných pracích zavedla Masarykova univerzita jako první v tuzemsku v roce 2006, s podporou ministerstva školství se pak vloni připojily i další školy. Jen na Masarykově univerzitě od začátku roku 2008 do května 2009 v síti Theses.cz uvázlo na dvacet plagiátorů. „V šesti případech byli studenti podmínečně vyloučeni, dva museli školu opustit,“ upřesnila prorektorka Ivana Černá.

***

Ověřit pravost textu si může každý Do projektu Odevzdej.cz zaměřeného na kontrolu seminárních prací se zapojilo deset veřejných vysokých škol včetně Univerzity Karlovy, Ostravské univerzity či Univerzity Palackého. Informatici z Masarykovy univerzity již připravují aplikace zaměřené na propojení s lokálními systémy škol či překlad systému do angličtiny. Systém si lze vyzkoušet. Stačí do něj vložit soubor nebo odkaz na webovou stránku na internetu. Systém data analyzuje a pošle výsledky na zadaný mail.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: