17. srpna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhalil první varnu amfetaminu v Česku. Na ‚protidrogovce‘ se ale stal nepohodlným

Vrchní rada Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní rada Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel. | foto: ČTK

PRAHA Má za sebou úspěch s odhalením vůbec první laboratoře na amfetamin v Česku. Nyní je ale možné, že v Národní protidrogové centrále skončí. Poté, co plukovníka Miroslava Vogela očistil soud z nepodloženého obvinění, stal se u nadřízených nepohodlným.

Naposledy o sobě dal vědět zásahem Národní protidrogové centrály proti česko-švédskému gangu, který vyrobil nejméně 3,5 tuny amfetaminu. Policista Miroslav Vogel se svým týmem po několikaletém vyšetřování objevil vůbec první varnu této stimulační látky v Česku. Jeho jméno však zůstalo veřejnosti utajeno. Alespoň do té doby, než na něj upozornil server Lidovky.cz (více čtěte ZDE).

Národní protidrogová centrála k úspěchu s amfetaminem uspořádala tiskovou konferenci. Jenže ani tam ředitel jednotky Jakub Frydrych nechtěl na dotaz potvrdit, že za zátahem stojí právě Vogel a jeho tým.

Neshody s vedením

Server Lidovky.cz nyní zjistil, že mezi Vogelem a vedením centrály dlouhodobě panují napjaté vztahy. Sám Vogel by přitom o neshodách nemluvil. „Pokud dostanu od vedení svolení. Jinak mám ale zákaz komunikace s novináři,“ uvedl na dotaz.

Šéf protidrogové centrály a jeho nadřízený Frydrych byl ale nekompromisní: „Kolega nemá mandát hovořit o čemkoliv, co se dotýká jeho služebního zařazení a činností, které vykonává. Kontakt s médii je vyhrazen výlučně vedení útvaru a tiskové mluvčí,“ napsal. Nejprve přitom uvedl, že o Vogelovi mluvit nemůže, neboť nemá jeho souhlas. Když redakce Frydrycha požádala, aby se Vogela na svolení zeptal, otočil. „Personální záležitosti dotýkající se příslušníků útvaru s médii zásadně neřeším,“ napsal poté.

Tahanice po soudech

Nepohodlným se Vogel stal zřejmě v době, kdy ho Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřovala kvůli podezření, že kryl trestnou činnost svého informátora. Inspekce ho obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, vydírání, nadržování a ohrožení utajované informace, za což mu hrozilo až deset let vězení.

Slova soudce

  • „Věrohodnost svědka je od začátku oslabována skutečností, že začal policii poskytovat informace o obžalovaném v okamžiku, kdy byl sám vzat do vazby. Vypovídal nepravdivě veden motivací vyvinit se z vlastního trestního řízení,“ citoval tehdy slova soudce Petra Hovorky server Aktuálně.cz.

Jediným svědkem v případu byl právě informátor Petr Ryžák, odsouzený na 15 let za výrobu a prodej drog. Ryžák tvrdil, že drogy prodával na pokyn policisty Vogela, čímž snadněji pronikl do drogového podsvětí. Jeho slovům ale soud neuvěřil a Vogela zprostil obžaloby (viz box Slova soudce). Obžalobě prakticky chyběly důkazy a podle soudce se navíc v průběhu líčení prokázalo, že některé skutky se ani nestaly.

„Nespáchal jsem žádné protiprávní jednání, jednal jsem podle svého svědomí. I nadále bych postupoval stejně. Trestní řízení mi zkazilo profesní i soukromý život i zdraví,“ uvedl před dvěma lety tehdy dvaapadesátiletý Vogel.

Na řadu přišla reorganizace

  • „Ze svých personálních a koncepčních rozhodnutí se odpovídám pouze svým nadřízeným,“ napsal serveru Lidovky.cz Frydrych.

Aniž by případ došel k pravomocnému rozhodnutí, v Národní rotidrogové centrále přišla v průběhu soudu s Vogelem reorganizace. Do té doby působil v jednotce jako vrchní rada a na starosti měl jeden z odborů, po více než dvacetileté službě byl sesazen na řadovou pozici rady. Z jakého důvodu byl Vogel sesazen a proč se do funkce nevrátil poté, co ho soud očistil, ale Frydrych také nechtěl komentovat.

Proč a z čeho neshody vznikly, nicméně není jasné. Server Lidovky.cz má přitom k dispozici Vogelovo podrobné služební hodnocení, které v době trestního stíhání obdržel soud a je pod ním podepsaný právě Frydrych. V něm například stojí, že od roku 2004 měl Vogel na starosti složité případy, specializoval se na kriminální skupiny ze Severní Afriky či Západního Balkánu.

„V této problematice zaznamenal opakované úspěchy, zejména schopností důsledně reagovat na vývoj případu a efektivně kombinovat nástroje a prostředky operativního rozpracování,“ popsal tehdy ředitel protidrogové centrály na dvou stranách dokumentu.

A samozřejmě se dotkl i otázky informátorů, kvůli které tehdy Vogel stál před soudem. „Vždy jednal striktně v souladu s platnými normami,“ napsal Frydrych dále s tím, že oceňuje jeho profesionalitu, která se vyznačovala „transparentní doprovodnou administrativou a řádným nakládáním se zvlášními finančními prostředky“. „Svým pracovním nasazením, progresivitou rozpracování trestních věcí i výsledky patří Vogel dlouhodobě k nejlepším příslušníkům jednotky,“ uzavřel Frydrych.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje.
České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé...

Výzvy k odchodu?

A zpráva o tom, že je Vogel vedení nepohodlný, se už nicméně roznesla a kromě zdrojů zevnitř protidrogové centrály ji serveru Lidovky.cz potvrdil například i poslanec a bývalý dlouholetý policista Zdeněk Ondráček (KSČM).

„Bohužel mám informace, a podotýkám, že ne od pana Vogla, že je k odchodu dokonce vyzýván. Důvod, proč má být odejit, je jasný. Je to osobnost s přirozenou mírou autority a ty pro nadřízené bývají často až nebezpečné. Příkladů takových obdobných ‚dobrovolných vyhazovů‘ najdete u policie desítky,“ uvedl Ondráček.

„Jsem přesvědčen, že je to polda srdcař, který své práci rozumí a umí ji dělat. Pokud skončí, ubyde další z řady profíků, který uměl dělat svoji práci, kterou se vedení Národní protidrogové centrály veřejně chlubilo. Bude-li jeho odchod vynucen, a zde si myslím, že ano, tak to bude mít určitý vliv i na ostatní policisty z centrály,“ doplnil ještě Ondráček.

VIDEO: Policie našla první varnu amfetaminu v Česku

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!