2. května 2012 13:34, aktualizováno  15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátoři se hádají se špiony, odkud unikly Janouškovy odposlechy

Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf zpravodajské služby BIS Jiří Lang. | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Člen senátního bezpečnostního výboru Jaromír Štětina (za STAN) tvrdí, že zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma z Bezpečnostní informační služby neunikly. Odvolává se na slova šéfa civilní kontrarozvědky. Její mluvčí ale popřel, že by takový závěr na jednání zazněl.

Senátní bezpečnostní výbor se ve středu sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřím Langem na uzavřeném jednání. Lang podle Štětiny "odmítl, že by ten únik byl z BISky". Z úst šéfa BIS zaznělo podle senátora i to, že odposlechy mohou mít na svědomí mocenská centra.

Další člen výboru Vladimír Dryml (ČSSD) ale Štětinova slova nepotvrdil s tím, že se nebude vyjadřovat k tomu, co šéf BIS senátorům řekl. "Můj názor a názor většiny senátorů tady je takový, že únik z BIS byl - a je to problém tajné služby. A kdo za to může, to nechám na orgánech činných v trestní řízení," řekl Dryml.

Štětinovo vyjádření k závěrům dnešního jednání však zcela odmítl mluvčí BIS Jan Šubert. "Pan senátor patrně seděl na jiném jednání, jeho interpretace je zkreslená, pan Lang nic takové neřekl," uvedl na dotaz LN mluvčí.

Za odposlechy mohou stát mocenská centra
Ředitel BIS před týdnem po jednání sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky nevyloučil, že záznamy odposlechů pocházejí z tajné služby. Dodal ale, že je BIS nemůže verifikovat a že "zatím je řada indicií, které hovoří o jiných možnostech". Podle Štětiny ve středu uvedl, že existují mocenská centra, která by za odposlechy mohla stát, ale ani ty nijak nespecifikoval.

ČTĚTE TAKÉ

Odposlechy, které zveřejňovala Mladá fronta Dnes, ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Nynější poslanec Bém už kvůli tomu přerušil členství v ODS. Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Senátoři se podle Drymla bavili s Langem také o fungování BIS s ohledem na tvrzení o existenci justiční mafie a o problémech s financováním kontrarozvědky, které by prý mohly vést až k paralyzování činnosti této služby.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Štětina na jednání také nastolil otázku, kdo z BIS nese vinu za kriminalizaci bývalého důstojníka této tajné služby Vladimíra Hučína, než byl soudem obvinění zbaven. Lang k tomu podle senátora řekl, že to bylo rozhodnutí soudu. Štětina to vnímal tak, že šéf BIS s tímto verdiktem nesouhlasí. Senátor už loni obvinil Langa ze zneužití pravomoci veřejného činitele v Kauze Hučín. Kontrarozvědka už dříve všechna obvinění odmítla.

mchMarkéta Chaloupská, Lidovky.cz, ČTK