Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Odměny za krizi“ budou v bankách rekordní

Česko

NEW YORK Největší banky a finanční společnosti ve Spojených státech letos pravděpodobně svým zaměstnancům vyplatí z loňského zisku rekordní odměny. Umožní jim to celkové zlepšení situace v odvětví finančních služeb a nezabrání jim v tom ani tažení proti výplatě odměn, které administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy často považuje za nehorázné a přemrštěné.

Nedávná analýza ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) ukázala, že 38 největších finančních společností v USA letos vyplatí svým zaměstnancům odměny a další požitky za zhruba 145 miliard dolarů (asi 2,75 bilionu korun). To bude asi o 18 procent více než v předchozím roce, a dokonce i mírně nad předchozím rekordem za rok 2007.

Snaha bank zvýšit odměny ale stojí na pevných základech. Banky, jimiž se analýza listu zabývá, v loňském roce dosáhly výnosů asi 450 miliard dolarů (zhruba 8,5 bilionu korun). Proti roku 2007, což je poslední rok před nástupem finanční krize, je to nárůst asi o 25 procent. Celkem by tak výše odměn měla tvořit asi 32 procent objemu výnosů, zatímco za rok 2008 to bylo 40 procent z výnosů bank. Odměny se tedy v poměru k výnosům za loňský rok sníží.

Silný růst výše odměn přichází jen rok po tom, co americká vláda byla nucena penězi daňových poplatníků zachraňovat celý finanční systém. Nejprve nechala exemplárně zbankrotovat investiční banku Lehman Brothers, ale u pojišťovací skupiny American International Group už ke stejnému postupu neměla odvahu. Hrozilo totiž, že by zkolaboval celý finanční systém.

Rychlý návrat výše odměn na předchozí rekordy ale nezůstane bez odezvy. Americká vláda tento trend zachytila a už začátkem roku předložila návrh, aby banky a další finanční instituce, které v době finanční krize přijaly pomoc státu, vrátily do státní pokladny co možná největší objem poskytnuté pomoci.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Pronájem 3+1, 79,69m2
Pronájem 3+1, 79,69m2

Moravičanská, Loštice, okres Šumperk
11 000 Kč/měsíc