Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman z Lán: odmítnutí Amazonu a 2000 pracovních míst je pitomost

Česko

  19:10aktualizováno  21:28
PRAHA - Miloš Zeman v dalším vydání pořadu Českého rozhlasu Radiožurnálu Hovory z Lán v neděli řekl, že neschválení distribučního centra společnosti Amazon je "pitomost". Vyjádřil se také ke své účasti na sjezdu SPOZ a chystané návštěvě kontroverzního uzbeckého prezidenta Islama Karimova.

Prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA: Karel Pešek

Zemanovi v "kauze Amazon" vadí mu, že z Brna tak zmizí možnost vytvořit 2000 nových pracovních míst.

Přitom počet lidí bez práce v lednu vystoupal nejvýše v historii České republiky. Úřad práce ČR jich evidoval téměř 630 000. Nejhorší na nezaměstnanosti je podle Zemana ztráta lidské důstojnosti. Také proto mu vadí rozhodnutí brněnských zastupitelů. "Já zamítnu investici, která mi přinese 2000 pracovních míst a obloukem se vrátím k tomu ponižování lidské důstojnosti, k tomu sociálnímu aspektu nezaměstnanosti. Mohu tvrdit, ať se na mě příslušní zastupitelé nezlobí, že to rozhodnutí je pitomé. Právě z těchto důvodů," řekl Zeman.

Zastupitelé Dobrovíze s ministrem průmyslu Janem Mládkem.

Prezident si prý dovede odmítnutí představit, pokud by proti stavbě haly existovaly námitky ekologů, třeba kvůli prašnosti nebo hlučnosti. Možností by prý bylo i vyžadovat od Amazonu podporu do městských fondů. "Ale když se to bez jakýchkoliv předběžných podmínek prostě zatrhne, tak 2000 lidí budou bez práce. Tečka," podotkl Zeman.

ČTĚTE K TÉMATU

Brněnští zastupitelé v pátek v jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s Ředitelstvím silnici a dálnic o stavbě dálničního sjezdu. Amazon tak nejspíš odejde jinam. Ministr průmyslu Jan Mládek novinářům řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí.

Obří investice měla přesáhnout 100 milionů eur (2,7 mld Kč). Ve druhé lokalitě v Česku, kde chce Amazon investovat, v Dobrovízi u Prahy, zastupitelé ve čtvrtek těsně schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem. Obec leží blízko pražského letiště Václava Havla.

Zeman: sjezdu SPOZ se zúčastním, členem ale nejsem

Prezident Miloš Zeman také v Hovorech z Lán uvedl, že se zúčastní mimořádného sjezdu Strany práv občanů - zemanovci, který bude v březnu. "Zúčastním se, protože útěk od praporu je zbabělost," řekl. Zopakoval, že dlouhodobě požaduje, aby z názvu strany zmizelo slovo "zemanovci". Členem strany ale pravděpodobně není, protože neplatil příspěvky, řekl. Čestným předsedou strany však zůstane, jde podle něj o symbolickou funkci.

Strana práv občanů - zemanovci zatím nevypustila ze svého názvu prezidentovo jméno, její členové o tom budou jednat znovu na jaře. Rozhodli tak na prosincovém mimořádném sjezdu strany, na který Zeman tehdy nedorazil.

Sjezd SPOZ

Prezidentovo jméno podle něj každé politické straně spíše škodí než prospívá. Domnívá se, že každá strana se má postavit na vlastní nohy a nemá se zaštítit jménem prezidenta, protože má být prezidentem všech občanů.

"Čestné předsednictví neznamená, že můžete aktivně zasahovat do chodu strany, to je pouze určitý symbol. Řekněme symbol, kterým jinými slovy říkáte, neopouštím loď. To znamená, budu tuto stranu volit, ale neznamená to také nic jiného," uvedl prezident.

Uzbecký prezident by měl přijet kvůli obchodu

Prezident Miloš Zeman se pro Český rozhlas také zmínil o tom, že by chtěl, aby se dohodlo nové datum, kdy by Českou republiku měl navštívit uzbecký prezident Islam Karimov. Návštěva kontroverzního státníka byla odložena, do Prahy měl přijet 20. února. Proti návštěvě Karimova v Česku protestovala řada nevládních organizací. Uzbeckého prezidenta považují za diktátora. Zeman v neděli zdůraznil, že on sám nesouhlasí s porušováním lidských práv, ale návštěvu prosazuje i kvůli obchodním vztahům obou zemí. Podle Zemana se při návštěvě Karimova mohly uzavřít kontrakty za 15 miliard korun.

Ze setkání s Karimovem se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města. Uzbekistán nakonec požádal Hrad o odložení návštěvy prezidenta Islama Karimova.

Uzbecký prezident Islam Karimov.

"Já bych si samozřejmě velice přál, aby byla odložena a aby se dohodlo nějaké konkrétní nové datum. Znovu opakuji, já rozhodně nejsem ten, kdo souhlasí s porušováním lidských práv," řekl Zeman.

Dodal, že při své nedávné návštěvě v Kyjevě u prezidenta Viktora Janukovyče mluvili půl hodiny o vězněné ukrajinské expremiérce Julii Tymošenkové, až poté prý o obchodních kontraktech.

"Na druhé straně, když něco mám proti porušování lidských práv v Uzbekiskánu, tak využiji příležitosti a řeknu mu to do očí. Ti, kdo radostně tleskají ručičkama, že odvolal svou návštěvu, se podobají klukovi, který zapálil stoh a teď se raduje, jak to hezky hoří," uvedl.

Autoři: ,