25. února 2018 17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demonstrace na Václaváku spojila protiklady. Anarchisty, euroskeptiky i podnikatele

Na Václavském náměstí demonstrovaly stovky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Václavském náměstí demonstrovaly stovky lidí. | foto: Pavlína Procházková, Lidovky.cz

PRAHA Co mají společného anarchista, podnikatel, volič Svobodných, pamětník komunistického režimu a „pražský kavárník“? Ne, nejedná se o začátek žertu, ale lidi, kteří během mrazivého nedělního odpoledne přišli na Václavské náměstí.

Tam na jedné straně vlála vlajka Evropské unie a řečnili straníci TOP 09, zatímco na druhé se družili voliči euroskeptické strany Svobodných. Účastníky Demonstrace za svobodu, demokracii a svobodné podnikání spojovalo mnohdy skutečně jediné - totiž odpor k premiérovi v demisi Andreji Babišovi a jeho námluvám s komunisty.

„Nečekejme naivně jako naši dědové před 70 lety na převzetí moci bolševiky a jejich pohůnky!“ Tak zvali pořadatelé na akci pomocí Facebooku, kde zájem projevilo přes 6 tisíc lidí. Vzhledem minusovým teplotám se nakonec sešlo jen několik stovek, přesto šlo o výběr snad všech frakcí kritiků Babiše. Podnikatelé se vyjadřovali zejména proti EET a dalším formám regulace trhu, zatímco pamětníci se bouřili proti „kamarádíčkování“ s KSČM. Mezi tématy byl i zákaz kouření či „změkčování“ lustračního zákona, které podle řečníků může vést ve vládu „estébáků“.

„Nechceme ve vládě StBáky!“, hlásaly transparenty.
Přihlížející účastníci měli v rukou transparenty s nápisy jako „Nejsme tupé...

Akci si pořadatelé, převážně podnikatelská sdružení, naplánovali na 70. výročí od takzvaného Vítězného února, komunistického převratu v tehdejším Československu. Zahájil ji proto symbolicky nástup lidí v uniformách tehdejšího Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a Lidových milic. Muži v kostýmech byli zejména populární u přítomných dětí, které se s nimi chtěly fotit za asistence babiček-pamětnic, které je na shromáždění dovedly. „Takhle tehdy vypadali policajti,“ zněly dějepisné vsuvky.

Demonstrace měla být za svobodu, demokracii a svobodné podnikání. Na pódiu se vystřídali šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija či historik Pavel Žáček. Moderování se ujali předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek a herečka Barbora Štěpánová. „Mráz je hroznej a zima je hrozná, ale přiznejme si, že Babiš a zima jsou ještě horší,“ komentovala shromáždění Štěpánová. Pospíšil se během svého projevu opřel i do prezidenta Miloše Zemana, který měl v davu taktéž nespočet odpůrců.

Své zastoupení měla na protestu i Strana soukromníků České republiky, za které byl mimo jiné v roce 2014 do Senátu zvolen kontroverzní podnikatel a spoluvlastník firmy vydávající internetové Parlamentní listy Ivo Valenta. Jejich čtenáři se tak na místě mohli setkat s nositeli placek iniciativy Hate Free či nášivek s anarchistickým áčkem, kteří byli v davu také přítomni. Václavské náměstí tak v neděli zaplnily hloučky různě vyhraněných lidí, kteří se jakoby dohodli na dočasném ideologickém příměří s jedinou misí: projevit společnou nevraživost vůči českým politickým špičkám.

Momentem vystřízlivění pro některé z levicových účastníků demonstrace byl projev na pódiu, během kterého jeden z řečníků v rámci odlehčující anekdoty vzpomínal na svého kamaráda. Ten byl prý kdysi naivní snílek, co volil Zelené - pak se ale umoudřil, a teď jde údajně o věrného příznivce strany Svobodných. To řadu účastníků akce pobavilo, našlo se však i pár jedinců, kteří se po žertu rozhodli z demonstrace odejít.

K výročí faktického začátku režimu, který tehdejší Československo sužoval přes 40 let, se hojně připomínaly i Babišovy vazby na StB. V roce 1980 začala Státní bezpečnost Babiše evidovat jako svého důvěrníka a od roku 1982 jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš se proti evidenci několikrát ohradil u slovenských soudů, ovšem neúspěšně. Na propojení premiéra v demisi s komunistickou státní bezpečností tak reagovala řada účastníků kritickými transparenty.