Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Odposlechy zmizí z novin

Česko

Poslanci včera takřka „unisono“ odhlasovali kontroverzní novelu trestního řádu

PRAHA Poslanci se včera vzepřeli vůli senátorů a zakázali zveřejňování odposlechů v médiích. Již brzy proto může každému novináři, který by právě schválenou novelu trestního řádu nerespektoval, hrozit až pět let vězení nebo pětimilionová pokuta.

Syndikát novinářů novelu považuje za protiústavní. „Pokud zákon začne platit, podá syndikát stížnost k Ústavnímu soudu, protože novelu trestního řádu považuje za nepřípustný zásah do práva na svobodu projevu,“ stojí ve stanovisku syndikátu.

Sněmovna odposlechy zakázala již loni na konci října. Okamžitě se ovšem proti jejich rozhodnutí zvedla vlna kritiky, do které se zapojila nejen domácí média, ale i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. Také senátoři se poslancům postavili a inkriminované paragrafy z novely v prosinci vyškrtli.

Na přehlasování Senátu potřebuje sněmovna podle ústavy souhlas většiny poslanců - tedy minimálně 101 hlasů. Tuto většinu autoři antiodposlechových paragrafů pohodlně získali.

Rozhádanou sněmovnu dokáže tradičně stmelit především debata o výši poslaneckých platů nebo o imunitě zákonodárců. I včera ale poslanci hlasovali nadmíru svorně. Ze 161 přítomných zvedlo pro novelu ruku plných 129 poslanců. Proti nebyl nikdo. Hlasování se zdržel poslanecký klub KSČM. Stejně postupoval i lidovecký rebel Ludvík Hovorka, zelené odpadlice Olga Zubová s Věrou Jakubkovou a několik sociálních demokratů, například Zdeněk Jičínský nebo František Bublan.

Novelu může ještě vetovat prezident. I jeho ale sněmovna může přehlasovat a stačí jí k tomu stejných 101 hlasů jako včera.

Na počátku zákazu zveřejňování odposlechů stála nevědomky vláda, která poslala do sněmovny novelu zakazující zveřejňování osobních údajů obětí zločinu. Protiodposlechové paragrafy do novely „propašovali“ členové sněmovního ústavněprávního výboru pod vedením Marka Bendy z ODS.

„Opakovaně se v médiích objevují přepisy odposlechů z kauz, které pak třeba ani neskončily u soudu,“ vysvětluje Benda svou motivaci. Benda připouští, že by bylo správnější odhalovat zdroje úniků - policisty či advokáty. Tvrdí ale, že to je často nemožné.

Zdaleka nejznámějším uniklým odposlechem jsou telefonické rozmluvy fotbalových bafuňářů okolo Ivana Horníka. Na základě jejich sprostých promluv pak dokonce vznikla divadelní hra.

Politici jsou ale hned po bafuňářích tou vůbec nejohroženější skupinou. Nedávno třeba deník MFD otiskl přepisy policejních odposlechů, které naznačují, že se mafiánský boss František Mrázek snažil přes prostředníky ovlivňovat některé politiky. Mezi jeho „koně“ měli patřit třeba poslanec Vlastimil Tlustý nebo ministr vnitra Ivan Langer.

***

Proti novele nehlasoval nikdo Autorem antiodposlechových paragrafů je ústavněprávní výbor vedený Markem Bendou (na snímku). Pro bylo 129 ze 161 přítomných poslanců, proti nikdo. Zdrželi se komunisté, zelené odpadlice Věra Jakubková s Olgou Zubovou, lidovecký rebel Ludvík Hovorka a sociální demokraté František Bublan, Zdeněk Jičínský, Antonín Seďa, Jiří Petrů a Richard Dolejš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!