Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odpůrce roušek a očkování Václav Klaus má covid. Léčit se bude doma

Exprezident České republiky Václav Klaus 17. listopadu 2020 na Národní třídě. Jeden z významných aktérů dění v roce 1989 a dalšího vývoje patří v současnosti k odpůrcům roušek a koronavirových opatření. foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
Bývalý český prezident Václav Klaus, jeden z nejvýraznějších odpůrců nošení roušek, onemocněl covidem. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s tím, že odpoledne byl Klaus pozitivně testován.
  17:44aktualizováno  17:59

„Po zhruba půlhodinovém vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se přesunuje do domácí léčby,“ řekl Macinka.

Klaus nechce zaplatit pokutu 10 tisíc za nenošení roušky. Nesouhlasím s ní a je to můj občanský protest, říká

Klaus se nikdy netajil svým odmítavým postojem nejen k rouškám, ale i dalším vládním omezením. Své jasné „ne“ řekl i očkování, k němuž ho vyzvala i současná hlava státu Miloš Zeman.

„Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ vzkázal před pár týdny Zeman. Klaus tehdy veřejně uvedl, že se očkovat nenechá. Zeman na rozdíl od Klause vakcinaci podstoupil.

Václav Klaus promlouvá k davu demonstrantů.
Bývalý prezident Václav Klaus se na demonstraci setkal se svými příznivci.

V lednu bývalý prezident vystoupil i na demonstraci na Staroměstském náměstí, kde několik tisíc lidí protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. Klaus uvedl, že „musí přestat jednosměrný diktát od vlády“.

 „Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl. „Žádná zázračná vakcína neexistuje,“ zdůraznil.

Za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal Klaus od pražské hygienické stanice pokutu 10 tisíc korun. Bývalý prezident s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal proti rozhodnutí odpor.

Klaus bez roušky vešel do restaurace, uvnitř zůstal hodinu. Forma občanské neposlušnosti, vysvětluje exprezident

Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku. Bez zakrytých úst a nosu přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. V lednu byl podle Blesku Klaus asi hodinu bez roušky v uzavřené restauraci.

Politici či veřejně známé osoby byly při porušování vládních nařízení přistiženy opakovaně. V říjnu Blesk vyfotil tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi v uzavřené restauraci na Vyšehradě. 

Dohru měl i kontroverzní večírek v teplickém hotel, který připravil o poslaneckou židli vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličku nebo libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka. Opatření porušil i bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo předseda lidovců Marian Jurečka.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...