Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podporují uprchlíky. Centrum někdo polil barvou a vystavil ředitelčino parte

Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající... | foto: Archiv Olgy Pavlů

PARDUBICE/PRAHA Červená tekutina připomínající krev a smyšlené parte čekaly ve čtvrtek ráno na pracovníky Rodinného centra Kašpárek v Pardubicích. Útok se stal již počtvrté od konce minulého roku, kdy uspořádal sbírky pro uprchlíky. Nikdy však s takovou intenzitou.

„Je to tam zlitý, schody, výloha, zdi. Zároveň vylepili i dvě parte. Jsem z toho znechucená a hodně naštvaná. Nesahala jsem na to a ni nechci. Je to odporný a je toho hrozně moc,” uvedla pro server Lidovky.cz ředitelka centra a ombudsmanka Strany Zelených Olga Pavlů. Právě její jméno spolu s fotografií zobrazil neznámý útočník na vystaveném parte.

„Oznamujeme veřejnosti a všem příbuzným a známým, že nás navždy opustila levicová extremistka, multikulturalistka, manželka a matka šestnáctiletého syna Olga Pavlů. Zemřela v pardubické věznici po vykonání rozsudku trestu smrti oběšením za zvlášť závažný zločin velezrady,” napsal útočník. K textu připojil křížek s rokem 2021. Pachatel tak patrně odkazoval na angažovanost Pavlů v nejrůznějších protestech proti odpůrcům imigrantů.

Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající...

„Rozhodně se nemíním nijak méně angažovat. Jsem spíš útočný typ, ne ten, co se stáhne,” prohlásila Pavlů po útoku.

Na místo během rána dorazili policisté, kteří označili důkazy. „Tentokrát přijeli i technici. Odnesli si obě parte asi kvůli otiskům,” popsala ředitelka centra. Ta je přesvědčena o tom, že šlo o čin organizované skupiny a ne nějakého jednotlivce.

„Já jsem u toho nebyla. V osm hodin ráno mi zavolala kolegyně a nahlásila mi to. Stalo se to již počtvrté. Zatím to vždy byly různé nálepky. Jednou to byla smrt vlastizrádcům, kde byla zobrazena šibenice. Jindy refugees not welcome (uprchlíci nejsou vítáni). To bylo někdy před Vánocemi. Bylo jich tehdy asi osmnáct. Doufali jsme, že když je tam necháme, dají si dotyční na chvíli pokoj. Dva měsíce zpátky jsme je sundali a byly tam do týdne znova. A dnes opět,” popisuje vzrůstající intenzitu dílčích útoků ředitelka centra. Vylepování nenávistných nálepek dle jejích slov začalo po sbírkách pro uprchlíky.

„Byla tam přímá souvislost. Hlásila jsem to policii, že evidentně nešlo o situaci, kdy šel opilec z hospody a v kapse měl pět nálepek, ale že je zřejmé, že to souvisí s touto pomocí. Akorát se to od té doby zhoršuje,” řekla Pavlů.

Útoky na centrum se děly vždy během večera či přes noc. Centrum leží v lokalitě, kde jsou jen domy a hospoda, která ale zavírá relativně brzo.

Neznámý útočník vylepil smyšlené parte ředitelky centra Olgy Pavlů.
Neznámý útočník pocákal stěny Rodinného centra Kašpárek barvou připomínající...

„Zatím to šlo o přestupky, ale co mi volala paní policistka, tak v tomto případě šlo zcela jasně o trestní čin. Známý, který studuje práva mi tvrdil, že mám zcela jasně trvat na trestném činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci pro politické přesvědčení. Že se jedná o jasný politický útok a ne výtržnictví,” dodala Pavlů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...