Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS a TOP 09 chtějí od VV vysvětlení kauzy kolem Škárky

Petr Nečas a Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas a Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA ODS a TOP 09 očekávají od Věcí veřejných vysvětlení aféry kolem údajně podivných praktik strany, o nichž hovoří poslanec a někdejší místopředseda VV Jaroslav Škárka. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase je kauza závažná. Nyní je na VV, aby věc koaličním partnerům objasnily, uvedl.

Kauza by se podle něho měla důkladně vyšetřit. "ODS nebude vysílat přes média silácké výroky na adresu koaličních politiků, jak je v poslední době zvykem. Na tahu jsou Věci veřejné, aby celou věc přesvědčivě vysvětlily jak koaličním partnerům, tak především veřejnosti. Zároveň musí proběhnout důkladné vyšetřování, které prokáže vinu či nevinu jednotlivých aktérů," uvedl v tiskovém prohlášení Nečas.

Čtěte více

Škárka: S Bártou jsem sledoval politiky na Praze 1

Také Kalousek řekl, že zatím nechce přilévat olej do ohně ostrými požadavky směrem k VV. Žádal ale, aby se Bárta rychle vyjádřil. "Myslím, že málokdo tomu rozumí. Nicméně pan Škárka se nějakým způsobem vyjádřil. Teď pevně doufáme, že se velmi brzy vyjádří i osočená strana, Věci veřejné a pan Bárta. Myslím, že na to netrpělivě čekají nejenom koaliční partneři, ale především veřejnost," řekl.

Sobotka: Jediným řešením je Bártův odchod
Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka však žádá odchod ministra dopravy z vlády. "Ukazuje se, že premiér Nečas nemůže tuto kauzu zamést pod koberec a musí jednat. Jediným možným řešením je odchod či odvolání ministra Bárty z vlády," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Sobotka.

Škárka v podvečer Městskému státnímu zastupitelství v Praze předal důkazní materiály o údajném sledování politiků z Prahy 1 bezpečnostní agenturou ABL či obálku se 170.000 korunami, kterou mu prý osobně předal faktický lídr VV Vít Bárta jako platbu za loajalitu straně. Na obálce jsou podle něho Bártovy otisky prstů. Ministr dopravy Bárta se vyjádří ještě dnes večer, dřívější Škárkova nařčení odmítl. Další z dokumentů předaných státním zástupcům se týkají například financování strany, řekl ČTK Škárka.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....