21. října 2013 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V ODS se bojuje o Prahu. Kampaň s dominou Nagyovou řídí kmotři, říká Svoboda

Antikampaň mířící na ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikampaň mířící na ODS. | foto: Reprofoto

PRAHA Vykroužkujte hrobaře ODS, vyzývá leták antikampaně, který se necelý týden před volbami objevil mezi voliči. Jedničku na pražské kandidátce ODS Miroslavu Němcovou má podle něj nahradit například Jan Jarolím z pětadvacátého místa. Podle Bohuslava Svobody za negativní kampaní stojí kmotři, od kterých se strana očistila.

Podle letáku, který Pražané našli ráno ve schránce, si první čtyři místa na kandidátce osobují zkorumpovaní kandidáti. Autor v něm tvrdí, že Miroslava Němcová pohřbila ODS, může za propad této strany na hranici volitelnosti, stála i zvednutí DPH nebo zadlužením země. Bohuslav Svoboda zase čelí obvinění v kauze Opencard a přispěl k úpadku Dopravního podniku na pokraj bankrotu.

Koho leták navrhuje vykroužkovat?

Kromě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody a předsedkyně ODS Miroslavy Němcové upadla v nemilost také starostka Prahy 2 Jana Černochová za to, že přihlížela korupčnímu jednání svého místostarostarosty Paluska. Za spolupráci s Milanem Jančíkem, bývalým starostou Prahy 5, zase leták navrhuje vykroužkovat i "čtyřku" Karla Hanzlíka. "Tvůrcem toho jsou bývalí kolegové, kteří si takto léčí své mindráky na mně, panu Svobodovi či paní Němcové. To, co tam píšou, jsou nemysly," reagovala v odpovědi pro server Lidovky.cz Jana Černochová.

Ačkoli se autor k letáku nepřihlásil, Bohuslav Svoboda se domnívá, že jde o reakci kmotrů ODS. "V předvolební kampani zjišťuji, že těmto strukturám neustále vadím, zvláště v momentě, kdy jsme zveřejnili poslední fázi naší kampaně se sloganem Vyhnal jsem kmotry z Prahy, vyženeme je i z politiky," řekl bývalý pražský primátor serveru Lidovky.cz.

Antikampaň pár dní před volbami má podle něj jediný účel, a to poškodit pražskou kandidátku ODS a rozložit její jednotu. "Tyto pokusy jsou trapné. Každý racionálně uvažující volič ví, že jde o podvrh," zhodnotil úroveň letáku Svoboda.

Víme, kdo za tím stojí, ale nemáme důkazy

Jeho slova potvrdila také Lenka Kohoutová, která je na pražské kandidátce na pátém místě. Autor letáku ji doporučuje jako nezkompromitovanou kandidátku, která se v minulých volbách dostala do sněmovny z 29. místa. Přesto však tvrdí, že s letákem nemá nic společného.

Antikampaň mířící na ODS.

Místo prvních čtyř kandidátů leták navrhuje zvolit kandidáty z pátého, ale i pětatřicátého místa.

"Jsme kompaktní tým a všichni lidé, kteří na kandidátce jsou, byli jednoznačně zvoleni. I když se v rámci ODS dělá kroužkovací kampaň, tak já osobně bych nikdy nezasáhla proti nikomu ze svých kolegů. Podle mého názoru za tím stojí zhrzení lidé, kteří už v ODS nejsou," uvedla bývalá poslankyně ODS v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

I když její práci v ODS leták chválí, Kohoutová si myslí, že ji i tak poškozuje. "Spíš nám to může ublížit. Nejenom těm, kteří jsou na letáku v minusu nebo v plusu, ale všem. A to mě mrzí," dodala.

Antikampaně vrcholí

S blížícím se termínem voleb nejen gradují kampaně stran, ale přibývá i antikampaní. Minulý týden se například objevil leták bývalého člena ODS Tomáše Hrdličky vyzývajícího nevolit předsedu strany ANO Andreje Babiše (vlastník vydavatelství MAFRA, které vydává LN i server Lidovky.cz), kde je vykreslený v uniformě, s rudou hvězdou na čele a doplněný sloganem: „Ano, aj teba si kúpim“ (Celý článek si přečtěte ZDE.)

S názorem Svobody, že za pamfletem stojí zřejmě "temné kruhy v ODS", souhlasí i starosta Prahy 9 Jan Jarolím, kterého autor letáku kvůli devatenáctileté působnosti v komunální politice také doporučuje zvolit. "To že někdo udělá podobný leták, distribuuje ho po celé Praze a vloží do něj nemalé finanční náklady musí vypovídat o nějaké frustraci," míní Jarolím.

Kdo za štvavou kampaní stojí, strana ví, ale zatím nic podnikat nehodlá. "Bohužel pro to nemáme zveřejnitelné důkazy," dodal na závěr bývalý primátor Svoboda.

spaŠárka Pálková, vsvVěra Svobodová