Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

ODS ovládají krajští kmotři

Česko

Topolánek prohrává deklarovaný boj uvnitř strany * Změna stanov, která by zamezila vstupu černých duší, nejspíš nebude

PRAHA Budu bojovat proti krajským „gubernátorům“ anebo „kmotrům“, jak jim říká nyní. To byla jedna z nejdůležitějších priorit dovnitř ODS, o které její předseda Mirek Topolánek mluvil v uplynulých měsících.

Jedním z hlavních prostředků, jak chtěl jejich moc omezit, měla být změna stanov na víkendovém kongresu ODS v Praze tak, aby už do strany nebylo možné účelově přibírat tzv. černé duše. Podle informací LN ale občanští demokraté nakonec stanovy zřejmě nezmění. Černé duše, tedy lidé, kteří do strany vstoupí účelově, zpravidla za úplatu, aby se navýšil počet delegátů dané oblasti (nákupem „proslul“ loni v Ústeckém kraji Topolánkův nynější vyzyvatel Petr Gandalovič), má namísto změny stanov hlídat nový softwarový systém. A manuál pro krajské manažery radící, jak mají postupovat směrem k centru strany, pokud zaznamenají velké příbytky členů.

„Stanovy se zřejmě měnit nebudou. My budeme chtít, aby se ty stávající důsledně dodržovaly, a dáme k nim výklad, jakousi prováděcí vyhlášku,“ sdělil LN člen blízký vedení strany. Namísto změny stanov tak prý nastoupí nový software, který se podle Topolánka jmenuje Eliška. Ten bude v celé republice zaznamenávat nově příchozí členy. „Výstupy zbudou v regionech, ale i v centru. Aby centrum vidělo, kde je jaký nábor. Bude to omezené časem. To znamená, že když místní rada nabere nějakého člověka, musí to v nějaké době nahlásit, aby se to zobrazilo v programu,“ popsal již citovaný zdroj.

První místopředseda ODS a šéf skupiny pro změnu stanov David Vodrážka včera uvedl, že do kongresu nechce nic komentovat. Topolánek včera trval na tom, že bude změny stanov na kongresu prosazovat. A nepřímo vyřkl hrozbu, pokud by se mu to nepodařilo.

„Jestli se nezmění stanovy, tak to ódéesku dřív nebo později sežere,“ řekl včera Topolánek. Připustil ale, že neuspěje. „Může to být moje první prohra, která předznamená výsledek kongresu,“ uvedl bez upřesnění, co oním „výsledkem“ má na mysli. Faktem ovšem je, že v deklarovaném boji proti krajským „kmotrům“ zatím Topolánek prohrává anebo minimálně „plichtí“.

Lidé z jeho okolí sice pod podmínkou zachování anonymity konkrétně popisují, koho přesně má šéf ODS na mysli, když o krajských „kmotrech“ – tedy funkcionářích ODS v krajích či tamních vlivných podnikatelích s nimi spojených – hovoří. Při pohledu na zmíněné seznamy je ale zřejmé, že řada ze jmenovaných je na svých místech už dlouho, někteří z nich, jako třeba plzeňský Roman Jurečko, jihočeský Pavel Dlouhý anebo moravskoslezský Pavel Drobil, jsou členy výkonné rady, širšího vedení ODS. Liberecký Radim Zika je spolu s Drobilem zase členem Topolánkova Týmu 2020, který má připravit programové vize ODS pro příštích deset let. Větší díl nese předseda.

Ze seznamu krajských „kmotrů“, o kterém mluví Topolánkovi spolupracovníci, se doposud šéf ODS „zbavil“ pouze Milana Venclíka v Jihomoravském kraji. To ale i proto, že tam chtěl kandidovat do sněmovny, což se Venclíkovi příliš nezamlouvalo.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Topolánek si před předčasnými volbami, které nakonec nebyly, dokonce stanovil podmínku: pokud tu mám být já, nebude za mnou Venclík. Teprve pak dlouhé roky nejmocnější muž jihomoravské ODS padl. A to už měl Venclík za sebou třeba obvinění, že před volbami bral „příspěvky“ od podnikatelů, nebo nahrávku rozhovoru mezi senátorem Vlastimilem Sehnalem a stavebním magnátem Přemyslem Veselým, v níž podnikatel naznačoval, jak z ceny zakázek odvádí desátek ODS.

Jenže za dalšího z „kmotrů“ označují Topolánkovi lidé i právníka Pavla Blažka, šéfa brněnské ODS. Muž, který svého času zastupoval stát v kauze Diag Human, odmítá kandidovat na post primátora či jiné politické funkce včetně poslance. Sám tvrdí, že je pro něj advokacie lepší než politika. V ODS se nyní mluví i o tom, že „kmotrovství“ ve straně kromě jiného umožnil sám Topolánek úzkými vazbami na podnikatele Marka Dalíka. „Když ostatní viděli, že to jde na vyšší úrovni, tak proč ne v krajích?“ řekl LN jeden ze členů vedení ODS. „Svůj díl odpovědnosti nese každý z nás. Samozřejmě politicky největší díl nese předseda,“ reagoval na dotaz, zda to tak je, místopředseda Petr Nečas.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!