Autoři článku, pánové Piskáček a Dražan, se snaží prostřednictvím srovnání volebního programu ODS z roku 2010 a zmíněného koaličního konceptu penzijní reformy a návrhu na sjednocení DPH prokázat, že „ODS rychle zapomněla na své loňské předvolební proklamace“, neboť „před devíti měsíci bychom v jejím programu hledali slovo zvýšení v souvislosti s daněmi marně“, a že ODS naopak slibovala, že „udrží daně na stávající úrovni“.
Po důkladném přečtení celého článku obou zmíněných pánů, jejich argumentů a jejich závěrečného návodu, abychom reformu důchodů financovali v podstatě pouze totálním výprodejem národního majetku, resp. podílů v podnicích se státní účastí, jsem nabyl dojmu, že zmínění autoři bombastického článku o „předvolební lži“ nevědí, o čem píší.
Zjednodušování složitého Autoři článku jako zásadní argument proti ODS používají citaci z volebního programu ODS 2010: „Zjednodušíme daňové zákony. Zároveň udržíme daně na současné úrovni. Nezvýšíme ani sociální pojištění.“ Položme si tedy otázku, v čem má spočívat ona předvolební lež ODS? Sjednocení sazeb DPH je snad ukázkovým příkladem zjednodušování tak složitého zákona, jakým zákon o DPH bezesporu je. Dále je naprosto jisté, že ani „daně“, resp. složená daňová kvóta se – i přes sjednocení sazeb DPH, ale při snížení sociálního pojištění – nezvýší. V čem je tedy rozpor mezi programem ODS a kroky ODS? V ničem, program ODS a kroky ODS jsou naprosto konzistentní, jen autoři článku proti ODS to nevidí.
Jako další zásadní argument proti ODS zvolili autoři článku následující pasáž z volebního programu ODS: „Podpoříme penzijní připojištění a spoření, konkurenci penzijních plánů a dobrovolný převod části důchodového pojištění do důchodových fondů. Jeden z nich bude státem garantovaný. Veškeré privatizační příjmy budou směřovat na reformu penzí.“ Tolik citace, a co ODS nyní tedy navrhuje? ODS navrhuje zachování penzijního připojištění, zavedení penzijního spoření formou dobrovolného převodu části důchodového pojištění do důchodových fondů a následnou konkurenci penzijních plánů těchto důchodových fondů. Zároveň platí, že každý důchodový fond bude muset nabízet spořicí program založený jen na nákupu státních dluhopisů České republiky. A ODS prosadila a zároveň bude trvat i na tezi, že veškeré privatizační příjmy budou použity na účely důchodové reformy.
A nyní si opět položme otázku, v čem spočívá předvolební lež ODS? Pokud objektivně porovnáme současné kroky ODS a zmíněnou pasáž programu ODS, pak rozpor opravdu může vzniknout jen v mysli autorů článku, a to ještě jen jako jejich naprosto zbožné přání. Návod autorů článku na rychlé vyprodávání státního majetku jako alternativy vůči financování penzijní reformy prostřednictví daní může být na první pohled logický a lákavý. Nicméně obsahuje mnohá úskalí, neboť dlouhodobě stejně nic neřeší, a o tom se již přesvědčili Maďaři a Slováci. Ambicí ODS totiž je, aby v rámci plnění svého volebního programu a jeho stěžejní části, tj. reformy sociálního pojištění – kromě stabilizace a udržitelnosti důchodového systému – též posílila konkurenceschopnost našich podniků (snížení sociálního pojištění) a zjednodušily se též klíčové daňové zákony (zákon o DPH).
A pokud někdo tvrdí, že ODS svůj volební program nedodržuje, potom se snaží zabránit změnám, které ODS prosazuje, neboť tyto změny povedou k oslabení a eliminaci některých zájmových skupin, které doposud zejména na složité konstrukci zákona o DPH parazitovaly. Nebo mají třeba jen zájem na unáhlené privatizaci.
***
Ambicí ODS je, aby v rámci plnění svého volebního programu též posílila konkurenceschopnost našich podniků (snížení sociálního pojištění) a zjednodušily se též klíčové daňové zákony (zákon o DPH)
V čem je rozpor mezi programem ODS a kroky ODS? V ničem, program ODS a kroky ODS jsou naprosto konzistentní.
O autorovi| MARTIN KOCOUREK, ministr průmyslu a obchodu