Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS se smiřuje s rolí malé strany. Jsme jako komunisti, drží nás srdcaři, zní ve štábu

Martin Kupka a volební štáb ODS čekají na výsledky voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kupka a volební štáb ODS čekají na výsledky voleb. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Klíčové. Tak se dá mluvit o víkendových volbách pro ODS. Podle prvního místopředsedy Jana Zahradila by strana ráda udržela sedm primátorských křesel i tři senátorské mandáty, které obhajuje. Občanští demokraté dlouhodobě sází na své komunální politiky, zatím ale minimálně ve velkých městech za svými soupeři ztrácí.

ODS se smiřuje s rolí malé strany. „Už to nebude strana s třiceti procenty.“ Anebo: „Dnes jsme jako komunisti. Stranu drží srdcaři.“ I takové hlášky padaly od představitelů kdysi dominantní politické síly v zemi podle reportéra LN . Do hnízda „modrých holubiček“ dorazil pražský exprimátor Bohuslav Svoboda, který v metropoli stranu reprezentuje i v komunálních volbách.

Strana obhajuje celkem sedm primátorských míst a první místopředseda strany Jan Zahradil by si přál, aby strana ve velkých městech udržela primátorské pozice. Jenže hlavně ve velkých městech ODS pozice vyklízí. A to ve prospěch momentálně libozvučnějších vládních značek ČSSD či hnutí ANO.

Lámání chleba

ODS se tak soustředí na střední a menší města, průběžně vede třeba v Teplicích, v Trutnově či Mladé Boleslavi. Nikdo však v ODS nečeká po skandálu expředsedy Petra Nečase zázrak. Svědčí o tom relativně uvolněná atmosféra v hlavním sídle v pražské Truhlářské ulici, kam se na průběžné výsledky voleb přišli podívat například první místopředseda Jan Zahradil či jeho kolega z grémia a starosta Líbeznice Martin Kupka a skupinka senátorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Současné volby podle šéfa ODS Petra Fialy nevymažou stranu z politické mapy Česka. „Řada primátorů má šanci obhájit pozici. Možná se nepodaří obhájit všechno, ale rozhodně nebudeme vymazáni z politické mapy,“ řekl Fiala.

Poslední modrá bašta?

Jedno z mála míst, kde ODS obhájila své pozice, byly Teplice. Jen krátce po prvotních číslech se na sociálních sítích ujala vtipná hláška, že „v Teplicích by vyhrál i popelník Jaroslava Kubery“.  Ano, jde o narážku na někdejší slogan, že „v Praze by vyhrála i tenisová raketa Václava Klause“. Jenže zatímco v Praze už ODS od dob bémovské éry sbírá drobky a Klaus se odebral do politického důchodu, vášnivý kuřák Kubera v Teplicích znova zvítězil. Jeho kandidátní listina nasbírala 26,7 procent hlasů a obsadila první místo.

Externí obrázek

Externí obrázek

Výsledek hlasovaní zatím nechce Fiala kvůli probíhajícímu sčítání předjímat. Spokojen je ale s dosavadním vývojem senátních voleb, kde má šanci na postup do druhého kola kolem šesti kandidátů.

Za úspěch ODS pro první kolo senátních voleb by strana považovala, kdyby do druhého kola postoupili více než tři kandidáti. Řekl v sobotu odpoledne novinářům Jan Zahradil. „Zatím to vypadá, že bychom mohli mít více postupujících do druhého kola, než v tuto chvíli obhajujeme. Jak známo, tak my obhajujeme tři místa. Pokud by postoupili do druhého kola z ODS více než tři kandidáti, tak to bychom pro první kolo určitě považovali za úspěch,“ řekl. Celkem se z ODS o senátorský post uchází 24 kandidátů, strana obhajuje tři mandáty, všechny z Prahy.

, ,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!