7. dubna 2010 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS vtahuje do hry o rozpočet prezidenta

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek, volební lídr ODS Petr Nečas a lídr moravskoslezské kandidátky Pavel Drobil.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický expert ODS Martin Kocourek, volební lídr ODS Petr Nečas a lídr moravskoslezské kandidátky Pavel Drobil. | foto: ČTK

PRAHA ODS chce, aby do státního rozpočtu výrazně víc než dnes zasahoval prezident. Navrhuje založení Národní rozpočtové rady, která by měla podobně jako Ústavní soud právo rušit zákony. Dokonce ještě dřív než je vůbec sněmovna projedná.

"Chceme navrhnout něco jako finanční ústavu. Ústavní zákon, který by radě dával pravomoc zastavit projednávání zákona, pokud by zvyšoval schodky nad rámec dlouhodobých rozpočtových výhledů," říká ekonomický expert strany a kandidát na post ministra financí Martin Kocourek.

Sedm radních by přímo jmenoval prezident
Rada je jedním z plánů boje proti státním dluhům, který dnes ODS představí. Radní, kterých by bylo sedm, by přímo jmenoval prezident, podobně jako členy Bankovní rady ČNB. Na rozdíl od výběru ústavních soudců by nepotřeboval ani schválení v Senátu. Václav Klaus a každý jeho nástupce by tak dostali šanci velmi výrazně ovlivňovat politiku.

On-line

"Jsme přesvědčeni, že rozpočtová střídmost se musí stát ústavním principem," říká Kocourek. Pokud by návrhy ODS prošly, politici by v podstatě ztratili suverenitu při rozhodování o rozpočtu. "Jinak to nejde, nebo dopadneme jako Řecko," říká Kocourek.

Pro přijetí ústavního zákona je ale potřeba dvoutřetinová podpora v parlamentu a ostatním stranám se nápad občanských demokratů nezamlouvá. "Když něco takového navrhujete, automaticky předpokládáte, že si zvolíte nezodpovědné idioty," říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Lidé by přece při volbách měli přemýšlet, kdo se umí chovat zodpovědně. Politici jim musí umět vysvětlit, proč to dělají." Občanští demokraté podle něj ústavním zákonem o rozpočtové kázni jen maskují, že nemají návrhy, jak omezit státní dluhy a rozpočty rychle vyrovnat.

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!