26. září 2011 18:51, aktualizováno  20:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS vzkazuje TOP 09: Distancujte se od neurvalých výroků Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Výkonná rada ODS vyzvala vedení TOP 09, aby se distancovalo od neurvalých výroků svého místopředsedy Miroslava Kalouska na adresu politiků ODS. Po jednání širšího vedení ODS to novinářům řekla první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase má politické soupeření mezi ODS a TOP 09 své meze a Kalouska neomlouvá ani jeho únava a podrážděnost.

Kalousek je v poslední době terčem kritiky kvůli svému chování. Nafackoval mladíkovi, který na něj pokřikoval. Lidovým novinám v rozhovoru řekl, že Nečas je "premiér jenom z milosti kmotrů z ODS", kteří rozhodují o svých "penězovodech". Údajně také "vybuchl" a použil vulgární repliku na jednání vlády poté, co jej vicepremiérka Karolína Peake (VV) upozornila, že není gentleman, když mlátí lidi na ulici.

CO ŘEKL KALOUSEK


Naposledy pak podle Lidových novin označil europoslance ODS Hynka Fajmona a Iva Strejčka za "bezvýznamné" a "zlobou nadané idioty". Předtím Kalouskovi totiž vyčetli, že nejezdí na zasedání ministrů financí EU a často se nechává zastupovat. Kalousek uvedl, že se tak stalo jen jednou; posléze na jejich adresu pronesl nadávky.

"To usnesení dává jednoznačně najevo, že určité hranice tady byly překročeny a že to považujeme za těžko akceptovatelné z hlediska standardních koaličních vztahů," řekl Nečas.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S MINISTREM FINANCÍ


Kalousek se dnes za své výroky europoslancům ODS omluvil. "V okamžiku mimořádného vypětí jsem na adresu dvou europoslanců použil výrazy, které jsem použít neměl a za jejichž vyřčení se hluboce stydím," uvedl. Trvá ale na tom, že své povinnosti v Radě ministrů EU plní svědomitě. Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg televizi Nova dnes řekl, že Kalouskovou omluvou pro něj celá kauza skončila.

"Za některé své výroky se Kalousek omluvil. Doufáme, že se omluví za všechny výroky na adresu politiků ODS, které přesáhly míru slušného chování," reagoval Nečas. Mezi ODS a TOP 09 nyní neexistuje shoda v řadě důležitých rozhodnutí, jako je zpoplatnění emisních povolenek, rozpočtové určení daní, ekozakázka či otázka zaměstnaneckých stravenek.

Předseda europoslanců ODS Jan Zahradil si myslí, že Kalousek nemá své chování a výroky pod kontrolou. "Ani klesající preference TOP 09 nemohou takové úlety ospravedlnit. Jejich pravou příčinu zná asi jen pan Kalousek a měl by s tím už něco dělat," uvedl Zahradil.

Podle něj nemá Kalousek pod kontrolou ani svůj úřad. Jeho náměstek Tomáš Zídek, který jej na zasedáních EU dlouhodobě nahrazuje, podle Zahradila prý hlásá věci, které nejsou v souladu s postoji samotného ministerstva.


Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!