Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

ODS žádá post primátora

Česko

  10:43
BRNO - Koaliční jednání v Brně míří od extrému k extrému. V neděli zástupci vítězné ODS nevyloučili, že post primátora jsou ochotni přepustit ČSSD. Včera ohlásili, že nepůjdou do koalice, v jejímž čele nebude stát jejich primátor.

Kandidát ODS na brněnského primátora Karel Hledík. foto: Tomáš HájekLidové noviny

"ODS vyhrála a možností koalic je více. Chceme ale jako vítězové mít primátora, a to našeho lídra Karla Hledíka," oznámil předseda krajské ODS Milan Venclík.

Za nejlogičtějšího partnera označuje ODS lidovce. Na nich ostatně záleží i další postup: Pokud by nadále nechtěli spolupracovat s ODS, otevírají cestu ke koalici dosavadní opozice - spolu s nimi by ČSSD, Strana zelených a nové uskupení Brno 2006 senátora Jiřího Zlatušky mohly získat většinu v zastupitelstvu a odkázat ODS poprvé v brněnské historii do opozičních lavic.

Podle jedničky KDU-ČSL Barbory Javorové budou lidovci klást důraz na tři věci: "Aby koalice byla stabilní na další čtyři roky, aby žádná strana neměla v radě většinu a aby pokračovaly rozvojové projekty města, například železniční uzel," řekla LN Javorová před jednáním s ODS. S tou se měli včera setkat v osm hodin večer a následovat měla schůzka ODS a ČSSD. Tyto dvě strany se mohou také dohodnout společně bez lidovců. "Nebylo by to ale vůči našim dosavadním partnerům fér," podotkl předseda brněnské ODS Miroslav Hošek.

Lídr ČSSD Roman Onderka včera dopoledne potvrdil, že nabídku na primátorskou funkci mu zatím nikdo neudělal. Konkrétnější ke koaličním jednáním nebyl. ČSSD podle něj zvažuje spojení s ODS a případně s lidovci, ale také spolupráci se zelenými a nestraníky z Brna 2006 senátora Jiřího Zlatušky. "Měřidlo váhy je přímo uprostřed. Základní vyjednávací pozice ČSSD bude o programu, ne o postech," tvrdil Onderka po setkání se zelenými a před jednáním s ODS. Se zelenými prý nenašli bod, který by je zásadně dělil.

Snahu dostat ODS do opozice neskrývá Jiří Zlatuška, byť proti ní jako politické straně na celostátní úrovni nemá výhrady. "S brněnskou ODS bychom šli do koalice jen tehdy, kdyby učinili zásadní personální změny. Tedy že by odešli Miroslav Hošek, Leo Venclík a Petr Paulczynski," sdělil LN Zlatuška. Bez ODS by podle něj mohlo v Brně vzniknout transparentní prostředí, v němž by se hájily zájmy města, a ne vlastní kapsy. Jednání ČSSD a ODS nechtěli Onderka a Hošek předjímat. "Jsem pragmatik. Do koalice půjdeme s těmi, kteří nám umožní splnit co nejvíce bodů našeho programu," podotkl pouze Onderka.

Velmi důležitým bodem při vyjednávání se může stát postoj k přestavbě železničního uzlu. Zatímco jeho přesun prosazuje ODS a lidovci, ČSSD až dosud byla proti a preferovala polohu v centru. "Že bychom ze dne na den změnili názor, to si neumím představit," řekl Onderka, ale současně připustil, že koaliční dohoda se bez kompromisu neobejde. Hošek připomněl, že ČSSD se k nádraží vymezovala velice opatrně a neřekla jasný postoj. "I proto ji považujeme za stranu, s níž můžeme jednat," dodal.

ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 19 křesel. ČSSD si zajistila 13 mandátů, Strana zelených sedm. Lidovci oslabili z devíti křesel na šest, po pěti místech mají ještě komunisté a uskupení Brno 2006. K vytvoření koalice ovládající radnici je třeba 28 míst.

Autor: