Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Odsuzovaná škola dostala metál

Česko

Prosadil třídu, v níž se romské děti učí spolu s neromskými. Loni se na hlavu ředitele valašskomeziříčské školy snesly výtky, letos dostal cenu za svou odvahu.

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Radnice ve Valašském Meziříčí plánovala zřídit třídu výhradně pro romské děti. A vysloužila si za to i obvinění z rasismu. Teď do stejné školy doputovala cena Gypsy Spirit za pomoc Romům.

Ředitel Základní školy Masarykova Otto Medek se myšlenky soustředit síly i na romské děti nevzdal – ale prosadil, aby se tak dělo jinak, než zněl plán. „Je to obrovská satisfakce. Pro školu i pro mě, veškerá kritika se loni snesla na moji hlavu,“ říká Medek.

Původní nápad oddělit romské děti vysvětluje tím, že do první třídy mělo nastoupit dvacet dětí, z toho dvanáct romských. „Osm by jich odešlo,“ míní. Romské děti si proto nejprve měly osvojit základní návyky, jež jim bez předškolního vzdělání často chybí, a postupně měla vzniknout společná třída.

Od záměru, který kritizovalo ministerstvo školství i tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb, nakonec škola i radnice ustoupily. Smíšená třída romských a neromských dětí funguje bez problémů druhým rokem.

Ocenění si původně kritizovaná základní škola zaslouží i podle romského aktivisty Kumara Vishwanathana. „Ředitel bral situaci jako výzvu, snažil se romské děti integrovat, aniž by ty bílé odešly. Zabránil segregaci a uklidnil majoritu,“ vyzdvihl. Romští školáci podle něj potřebují podporu nejen ze strany rodičů, ale i školy a společnosti. „Nároky na typické základní škole jsou vysoké. Romští rodiče mají problémy svým dětem s učivem pomoci už ve třetí třídě,“ popsal.

Za hlavní nedostatek českého školství považuje Vishwanathana nedostatečný systém podpory, který vyřešili právě na ZŠ Masarykova. Tam slabším žákům pomáhají zvláštní asistenti, zatímco ve většině škol podobná pomoc chybí. „Romské děti se pak cítí hůř a raději se vracejí do segregačních škol,“ vysvětlil aktivista.

Základní škola Masarykova je jedna ze šesti škol ve Valašském Meziříčí. Odborná porota ji ocenila jako důkaz, že je začleňování Romů do společnosti možné, a také za odvahu postavit se většinovému názoru. Ten ostatně nyní naznačil i průzkum STEM, podle něhož 83 procent obyvatel České republiky vnímá Romy jako nepřizpůsobivou skupinu a vyjadřuje nechuť žít s nimi trvale v jedné zemi. Letošní druhý ročník vyhlášení cen Gypsy Spirit se konal krátce poté, co agentura výsledky zveřejnila

K romské národnosti se v okrese Vsetín při posledním sčítání obyvatelstva v roce 2001 přihlásilo 146 lidí z téměř 150 tisíc obyvatel. Přímo ve Valašském Meziříčí se mezi Romy přiřadilo třináct lidí. Skutečný stav je však výrazně vyšší, stejně jako v celé republice, kde počet Romů podle odhadů činí kolem 200 tisíc, zatímco ve sčítání romskou národnost uvedlo dvanáct tisíc lidí. Nejbližší možností pro alespoň částečné upřesnění počtu je sčítání lidu chystané na příští rok.

***

GYPSY SPIRIT Porotci ocenili i bývalého chartistu * Odborná porota letos vybírala z 68 nominovaných projektů a aktivit na podporu Romů. * Z nevládních organizací zvítězilo sdružení Romea, jež bojuje proti rasismu a na internetu provozuje stejnojmenný zpravodajský server. *O integraci romské menšiny se nejvíc zasloužilo romské vysílání Českého rozhlasu, například pořadem O roma vakeren. * Jednotlivcem roku byl vyhlášen třiasedmdesátiletý romský aktivista Karel Holomek.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...