Včera však švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz připustil, že odhalování bankovního tajemství bude zdlouhavé. Merz v rozhovoru s britským listem Financial Times poukázal na časovou náročnost legislativních změn. Uvedl, že Švýcarsko bude muset upravit více než sedm desítek smluv a ujednání o zabránění dvojímu zdanění a každá smlouva bude muset znovu projít švýcarským parlamentem. Merz zároveň upozornil, že nové mezinárodní smlouvy mohou podléhat schválení v referendu.
Odlivu klientů se Švýcaři nebojí Ani částečné uvolnění ceněného bankovního tajemství podle Merze nezpůsobí výraznější odliv vkladů ze švýcarských bank. Důvodem je skutečnost, že zpřísnit pravidla a zprůhlednit bankovní trh se zavázaly i další země často označované jako daňové ráje, například Rakousko, Lucembursko a Lichtenštejnsko. Avizované prodlevy Švýcarska při uvolňování pravidel o bankovním tajemství přiměly německého ministra financí Peera Steinbrucka k apelu, aby na Švýcarsko byl ze strany mezinárodního společenství vyvíjen stále „velký tlak“. Tato výzva pak vyprovokovala ultrakonzervativní Švýcarskou lidovou stranu (SVP) k výzvě k bojkotu německých automobilů. Poslanec za SVP ve švýcarském parlamentu Hans Kaufmann vyzval, aby němečtí a také francouzští výrobci byli vyloučeni z tendru švýcarské armády na dodávku nových stíhaček.
Výše uvedené návrhy jsou pouze dalšími z řady „odvetných“ kroků navrhovaných SVP. Strana již dříve vyhlásila, že by Švýcarsko mělo v reakci na nátlak amerických úřadů na prolomení bankovního tajemství odstoupit od dohody o přijetí některých vězňů přemisťovaných z věznice na Guantánamu, kterou chce vláda prezidenta Baracka Obamy uzavřít.
SVP také žádala přehodnotit diplomatickou spolupráci obou zemí, v jejímž rámci Švýcarsko zastupuje Spojené státy v zemích, kde Američané nemají vlastní ambasádu či konzulát.