Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
13. dubna 2015 17:30, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolací soud zrušil trest vězení pro lékaře Bartáka za chystané vraždy

Lékař Barták před soudem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař Barták před soudem | foto: Lidové noviny

PRAHA Odvolací soud zrušil trest 18 let vězení za vraždy, které údajně z věznice plánoval odsouzený lékař Barták. Kauzu bude znovu řešit liberecký soud. Rozsudek v neveřejném jednání zrušil pražský vrchní soud.

Barták si nyní odpykává 12 let vězení za sexuální obtěžování asistentek, tento trest platí. Zrušený trest 18 let vězení se týkalplánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí. 

Obžaloba Bartáka viní z toho, že na podzim 2013 v liberecké vazební věznici plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a kněze Eugena Freimanna. 

80 milionů na útěk

Vraždy měl zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává trest za ozbrojenou loupež. Vězeň to ale nahlásil. Vydíráním dalších tří lidí chtěl Barták podle spisu získat přes 80 milionů korun, které hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska.

Liberecký soud v kauze vynesl rozsudek loni v prosinci. Barták se na místě odvolal a kauzu měl v úterý projednat pražský vrchní soud. Jeho mluvčí Jan Fořt v pondělí na dotaz ČTK bez bližších podrobností uvedl, že soud byl odvolán, protože odvolací trestní senát případ projednal minulý týden v neveřejném jednání. Jeho výsledek, tedy zrušení rozsudku a vrácení případu do Liberce, pak soud zveřejnil v justiční databázi.

Barták: Je to komplot vězňů

Barták tvrdil, že kauza je komplotem jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho. Lékař odmítl, že by plánoval nějakou trestnou činnost. Podle něj šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně.

Barták je ve vězení v Jablonci - Rýnovicích, kde si odpykává dvanáctiletý trest za obtěžování asistentek v letech 2006 až 2011. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Jaroslav Barták na fotce s Mirkem Topolánkem
Jaroslav Barták na fotce s Janem Fischerem

Tento rozsudek je pravomocný. Ústavní soud nedávno odmítl stížnost Bartáka proti tomuto verdiktu. Podle ústavních soudců je verdikt dostatečně podložený důkazy. Soudci stížnost označili dílem za nepřípustnou, dílem za zjevně neopodstatněnou.

Kauza lékaře Bartáka (2011-2015)

Rok 2011: Zneužívání asistentek vyšlo na světlo

12. srpna 2011 - Mladá fronta Dnes informovala, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tři týdny dříve pomohl zachránit 22letou Češku, kterou na Filipínách údajně zadržoval její šéf, vlivný pražský lékař Jaroslav Barták. Schwarzenberg vyrozuměl českého velvyslance na Filipínách, který ženě pomohl s návratem do vlasti. Žena tvrdila, že ji Barták bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí.

21. srpna 2011 - Barták ukázal časopisu Týden údajný dodatek ke smlouvě s asistentkou, v němž se prý dívka zavázala být mu plně k dispozici. Barták tvrdil, že dívky, které s ním jezdily na zahraniční cesty, měly povinnost mít s ním pohlavní styk. Ta se podle něj skrývala pod pojmem "osobní služby".

31. srpna 2011 - Na Bartáka byla uvalena vazba.

29. září 2011 - Televize Nova informovala, že Barták měl přístup na vatikánské velvyslanectví v Praze, na jehož půdě zařídil natáčení historicko-erotického filmu, v němž si sám zahrál. Počátkem září 2012 Nova uvedla, že Barták se zřejmě účastnil i utajeného obřadu ve Svatováclavské kapli katedrály svatého Víta. Vojenský velitel Hradu Karel Niederhafner kvůli tomu posléze skončil ve funkci.

6. října 2011 - MfDnes napsala, že Barták údajně bil svou manželku; ta to prý nenahlásila ze strachu, že přijde o syna.

Rok 2012: Soud zahájil líčení

5. září 2012 - Pražský městský soud zahájil líčení s Bartákem, jenž podle obžaloby sexuálně zneužil 11 žen a dopustil se osmi trestných činů. Barták trval na tom, že žádné ženě vědomě neublížil.

Rok 2013: Odvolávání a nové obvinění: plánování vražd

6. února 2013 - Za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami poslal pražský městský soud Bartáka na 14 let do vězení. Barták se proti verdiktu odvolal.

7. června 2013 - Vrchní soud v Praze potvrdil Bartákovi trest 14 let vězení. Ten následně podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

25. listopadu 2013 - Deník Právo uvedl, že policie viní Bartáka z přípravy vraždy tří lidí: bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. Barták jejich usmrcení údajně plánoval spolu s dalšími vězni.

Rok 2014: Trest 12 let od Nejvyššího soudu a od krajského 18 let za přípravu vražd

17. července 2014 - Nejvyšší soud Bartákovi částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí. U většiny skutků jej ale znovu uznal vinným a uložil mu 12 let (ve věci nového projednání části Bartákových skutků městský soud v Praze v říjnu vydal usnesení, že by nemělo význam).

30. září 2014 - Státní zástupce podal na Bartáka obžalobu pro přípravu vraždy tří osob a vydírání dalších tří lidí.

2. prosince - Krajský soud v Liberci potrestal Bartáka za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí 18 lety vězení. Z 12letého trestu za znásilňování a vydírání asistentek si odpykal tři roky, ve vězení by tak měl být ještě 27 let. Barták se na místě odvolal.

Rok 2015: Potvrzených 12 let a zrušení 18 let

8. dubna 2015 - Ústavní soud (ÚS) odmítl Bartákovu stížnost proti 12letému trestu za obtěžování asistentek. Podle soudců je pravomocný verdikt dostatečně podložený důkazy.

13. dubna 2015 - Pražský vrchní soud zrušil Bartákův trest 18 let vězení za plánování tří vražd a vydírání dalších lidí. Případ vrátil Krajskému soudu v Liberci k novému projednání.

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!