Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Po Balvínově čistce si už s Rusnokem nemáme co říct, zlobí se Němcová

Česko

  12:54aktualizováno  13:39
PRAHA - Poslanci ODS nevyslyší žádost premiéra Jiřího Rusnoka a příští týden se s ním na poslaneckém klubu nesejdou. Poslední kapkou je podle místopředsedkyně strany a kandidátky koalice na premiérku Miroslavy Němcové odvolání ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana. Po vlně čistek si občanští demokraté prý nemají s Rusnokem co říci.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová vystoupila 16. května v Praze na briefingu k případu poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha. foto: ČTK

Ministr kultury Jiří Balvín odvolal ředitele první scény v den, kdy se měl ujmout funkce. Důvod, že nevzešel z výběrového řízení, je ale podle Němcové zástupný. "Neznamená to odvolání na základě učiněných kroků, odvolává ho z naprosto neznámého důvodu, aniž by k tomu byl důvod," řekla Němcová serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Burian byl podle ní vnímán pozitivně velkou částí umělecké obce a jeho osoba přinášela zklidnění nenormálního stavu v Národním divadle. "Je to i dramatické vůči umělcům, kteří po prázdninách nebudou tušit, do jakého prostředí se vrátí, co bude platit, kdo bude jejich šéfem," míní šéfka sněmovny.

JIří Balvín

Jan Burian.

Němcová považuje krok Balvína za zlovůli a další z řady nekompetentních čistek. "O důvod víc nehlasovat pro Rusnokovu vládu a o důvod nesetkat se s Jiřím Rusnokem, který chce obcházet všechny poslanecké kluby. Na základě čistek jeho vlády nemáme vůbec o čem se bavit," uvedla.

Dopis Rusnokovi

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka požádá dopisem Rusnoka, aby zajistil návrat Buriana do čela ND. Chce také, aby do důvěry vláda nečinila zásadní personální změny.

Tento týden je to už druhá velká čistka Rusnokovy vlády, aniž by získala důvěru Poslanecké sněmovny. Kritiku si vysloužil i ministr dopravy Zdeněk Žák, který odvolal dozorčí radu Českých drah, následně potom skončilo celé představenstvo státní firmy v čele s ředitelem ČD Petrem Žaludou. Lidové noviny informovaly o odvolání exministra zdravotnictví za ODS Tomáše Julínka z dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, kde už nicméně od dubna nebyl.  

Rusnok zřejmě obejde poslanecké kluby jednotlivých stran v úterý, o návštěvu už všechny požádal. Vláda by pak měla požádat o důvěru na schůzi sněmovny ve středu. Premiér také nevylučuje individuální jednání s nezařazenými poslanci, kteří by nakonec mohli sehrát rozhodující roli.

Autor: