Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpad Národního. Donutil, Prachař, Švehlík a další končí kvůli Balvínovi

Česko

  17:52aktualizováno  2. srpna 9:01
PRAHA - Ministr kultury Balvín rozložil první scénu. Na protest proti odvolání ředitele Buriana podali výpověď klíčoví lidé. Rezignoval umělecký šéf divadelní činohry Michal Dočekal a­ známý režisér Ivan Rajmont. A ­poroučejí se také přední herci: jako první Ondřej Pavelka, David Prachař, Richard Krajčo a Eva Salzmannová. Ve večerních hodinách byla známa další jména. Výpovědi oficiálně podali i Miroslav Donutil, Jan Dolanský, Alois Švehlík, Martin Pechlát a Pavla Beretová.

Miroslav Donutil v představení Sluha dvou pánů foto: ČTK

Dočekal ozmámil svůj odchod ve čtvrtek odpoledne, nesouhlasí totiž s ministerskou čistkou. Kvůli odvolání Buriana také nenastoupilo do svých funkcí nové vedení Opery Národního divadla a Státní opery. ČTĚTE VÍCE

Večer navíc šéfa divadla podpořili i herci Eva Salzmannová, Ondřej Pavelka, David Prachař a Richard Krajčo. "Tady přece není co řešit. To už je třetí ředitel odvolaný bez konkrétního důvodu. Člověk už si připadá jako mimozemšťan, musí prostě něco udělat," vzkázal z dovolené serveru iDnes.cz Prachař. Později večer, pak podle informací LN, oznámili svůj odchod také Miroslav Donutil, Jan Dolanský, Alois Švehlík, Martin Pechlát a Pavla Beretová.

Zleva Filip Rajmont, Pavla Beretová a Miroslav Donutil při generální zkoušce Čapkovy Věci Makropulos

Být či nebýt v Národním divadle

"Předpokládám, že ten seznam se bude ještě rozšiřovat," uvedl řekl mluvčí divadla Staněk. Herci ho o svém rozhodnutí informovali telefonicky nebo e-mailem, někteří z dovolené. Mluvčí upozornil, že podle zákoníku práce výpověď platí až od prvního dne následujícího měsíce a navíc je u ní výpovědní lhůta.

Balvín ředitele Národního divadla odvolal prý proto, že nevzešel z výběrového řízení. Burian to odmítl s tím, že byl vybrán podle všech evropských standardů. Na místo ředitele nejznámějšího českého divadla chce Balvín do konce měsíce vypsat veřejné výběrové řízení.

Kdo opustí Národní divadlo?

 • Miroslav Donutil
 • Alois Švehlík
 • Eva Salzmannová
 • Richard Krajčo
 • Ondřej Pavelka
 • David Prachař
 • Jan Dolanský
 • Martin Pechlát
 • Filip Rajmont
 • Pavla Beretová
 • Michal Dočekal

Ministrův krok vyvolal ostrou kritiku napříč politickým spektrem i odbornou veřejností. Nepochopitelný krok ministra podle Dočekala uvrhne divadlo na neodhadnutelnou dobu opět do krizového stavu. Dočasné vedení nemůže řešit závažné otázky aktuálního stavu o to méně budoucího uměleckého směřování ND, uvedl Dočekal v otevřeném dopise.

Buriana počátkem roku do funkce jmenovala tehdejší mistryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) po sporech kolem náhlého odvolání ředitele Ondřeje Černého loni v září. "Jste třetím ministrem kultury v řadě, který zcela nezdůvodněně odvolal ředitele Národního divadla. Jsme tím znechuceni. Tato vláda se prohlašuje za vládu odborníků. Vy jste svým krokem na veškerá odborná hlediska zcela rezignoval. Zdiskreditoval jste tak definitivně funkci ministra kultury," píše Dočekal. Podle něj je ministr o situaci v Národním divadle mylně informován.

ČTĚTE VÍCE:

Soubory Činohry, Baletu a Nové scény ND odvolaly stávkovou pohotovost ve chvíli, kdy odborná komise ředitele ND vybrala, uvedl. Proti složení odborné komise, jejímiž členy byly nezpochybnitelné osobnosti kultury, těžko podle Dočekala mohou být vznášeny jakékoliv námitky. Šéf Činohry se zároveň postavil za odbornost odvolaného ředitele a regulérnost jeho výběru do funkce.

Michal Dočekal (48)

stál v čele činohry Národního divadla od července 2002, kdy si jej do svého týmu vybral tehdejší šéf ND Jiří Srstka. O funkci se tehdy ucházeli i producent Čestmír Kopecký a herec a pedagog Boris Rösner.

"Rozhodovali jsme mezi konzervativní Rösnerovou koncepcí a radikálním projektem Dočekalovým," řekl tehdy o výběru členy rady ND, překladatel a dramaturg Milan Lukeš. Do Národního divadla přišel z Divadla Komedie, jež se za jeho působení stalo kultovní scénou.

Dočekal po gymnáziu vystudoval na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Režíroval a hrál už jako středoškolák v A-Studiu v Rubínu, začátkem 90. let působil v Divadelním spolku Kašpar.

V roce 1994 se stal uměleckým šéfem Divadla Komedie, jehož podobu i jako režisér utvářel osm let až do svého nástupu do čela činohry ND.

Za svou práci dostal řadu ocenění, mimo jiné Cenu Divadelních novin či Mezinárodní cenu Ernesta Flaiana.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...